Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения
 Реч на Вонегът пред випуск от '97 плюс едно друго писание (: « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
Paranoia
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 12:22 am    Заглавие: Реч на Вонегът пред випуск от '97 плюс едно друго писание (: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

Местожителство: sitting on the beach with the sun in my eyes :]

кърт вонегът написа:
Дами и господа от випуск 97, мажете се с плажно масло.

Ако трябва да ви дам само един съвет за бъдещото, той ще бъде този за плажното масло.

Ползата от плажното масло в дългоспочна переспектива е доказана от науката, докато останалите ми съвети са на основата на собствения ми криволичещ житейски опит. Ето ги и тези съвети:

Радвайте се на силата и красотта на младостта си. Всъщност вие ще разберете силата и красотата на младостта си едва след като те избледнеят, но не обръщате внимание сега. Повярвайте ми след 20 год. Като разглеждате старите си снимки ще си припомните по начин, който сега не можете да проумеете, колко много възможности е имало пред вас и колко невероятно сте изглеждали. И въщност изобщо не сте били дебели.

Не се притеснявайте за бъдещето. Или пък се притеснявайте, но знайте, че притеснението ви ще бъде от полза не повече от дъвченето на дъвка при решаване на уравнение по алгебра. Истинските ви проблеми в живота сте бъдат неща които никога на са ви идвали наум.

Всеки ден правете нещо което ви плаши.

Пейте.

Не бъдете безсърдечни към човешката душа. Не търпете хора които са безсърдечни към вашата.

Чистете си зъбите с конец.

Не си губете времето в ревност. Понякога ще бъдете в предна позиция, понякога ще изоставате. Надбягването е дълго и в крайна сметка е със самите вас. Помнете комплиментите които получавате. Забравяйте обидите. Ако успеете, кажете ми как сте го постигнали.

Пазете старите си любовни писма. Изхвърляйте старите си банкови извлечения.

Протягайте се.

Не се чувствайте виновни ако не знаете какво искате от живота.

Най–интересните хора, които познавам са знаели на 22 год. какво искат от живота. Някой от най–интересните на 40 год. все още не знаят.

Поемайте по много калций. Бъдете внимателни с коленете си. Ще ви липсват когато си отидат.

Може би ще се ожените, може би няма. Може да имате деца, може и да нямате.

Може би сте се разведете на 40 год., може би ще празнувате 75 год. сватба.

Каквото и да стане не си поздравявайте или самообвинявайте твърде много.

Вашият избор е на половина късмет. Както и изборът на всеки друг.

Радвайте се на тялото си. Използвайте го по всякакъв начин. Не се страхувайте от него или от това което другите мислят за него. То е най-великия инструмент, който някога сте притежавате.

Танцувайте, даже и да няма къде другаде, освен в стаята където живеете.

Четете указанията даже и да не ги спазвате. Не четете модни списания. Те само ще ви накарат да се почувствате грозни.

Опознайте родителите си. Някои ден те ще си отидат за винаги. Бъдете мили с братята и сестрите си. Те са най–добрата връзка с миналото ви и са хората, които с най–голяма вероятност ще ви останат верни и в бъдеще.

Разберете че приятелите идват и си отиват, но се дръжте за най-ценните няколко от тях. Работете упорито да запълните разликите помежду си в географското разположение и начина на живот, защото колкото повече остарявате, толкова повече ще се нуждаете от хора, които са ви познавали на младини.

Живейте в Ню Йорк, но го напуснете преди да ви е направил суров човек.

Живейте в Северна Каролина, но я напуснете преди да ви изнежи.

Пътувайте.

Приемете някои вечни истини. Цените ще се повишават. Политиците ще флиртуват с вас. Вие също ще остареете. И когато това стане ще си въобразявате, чи когато сте били млади, цените са били поносими, политиците благородни, а децата са уважавали възрастните.

Уважавайте възрастните.

Не очаквайте някой да ви помага. Може би сте имате доверителен фонд. Може би ще се ожените за богат човек. Но никога не знаете кога кранчето ще спре.

Не си играйте твърде много с косата си, защото иначе, когато станете на 40, тя ще изглежда на 85.

Внимаваайте чии съвети ще приемете, но бъдете търпеливи с тези които ви ги дават. Съветите са форма на носталгия. Даването на съвети е изваждане на миналото от мястото му, забърсване, боядисване на грозните части и преработване за да се представи на по – висока стойност.

Но имайте ми вяра за плажното масло.

ПП
Весели празници и помнете, както онзи ден ми припомни Янчо Чолаков, че
животът е функция на съзнанието !
Наздраве!!

п.п. кърт вонегът е известен американски автор, който е превеждан и на български. може би най известената му книга е 'welcome to the monkey house' преведена на бълг. като 'добре дошли в маймунарника'.
Paranoia
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 12:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

Животът не се мери с броя вдишвания, а с моментите,
които спират дъха ни!

Джордж ГАРЛИН

Парадоксът на нашето време е, че имаме високи сгради,
но ниска търпимост, широки магистрали, но тесни
възгледи. Харчим повече, но имаме по-малко, купуваме
повече, но се радваме на по-малко. Имаме по-големи
къщи и по-малки семейства, повече удобства, но
по-малко време. Имаме повече образование, но по-малко
разум, повече знания, но по-лоша преценка, имаме
повече експерти, но и повече проблеми, повече
медицина, но по-малко здраве.

Пием твърде много, пушим твърде много, харчим твърде
безотговорно, смеем се твърде малко, шофираме твърде
бързо, ядосваме се твърде лесно, лягаме си твърде
късно, събуждаме се твърде уморени, четем твърде
малко, гледаме твърде много телевизия и се молим
твърде рядко. Увеличихме притежанията си, но намалихме
ценностите си. Говорим твърде много, обичаме твърде
рядко и мразим твърде често.

Знаем как да преживяваме, но не знаем как да живеем.
Добавихме години към човешкия живот, но не добавихме
живот към годините. Отидохме на луната и се върнахме,
но ни е трудно да прекосим улицата и да се запознаем
с новия съсед. Покорихме космическите ширини, но не и
душевните. Правим по-големи неща. но не и по-добри
неща.

Пречистихме въздуха, но замърсихме душата. Подчинихме
атома, но не и предразсъдъците си. Пишем по­вече, но
научаваме по-малко. Планираме по­вече, но постигаме
по-малко. Научихме се да бързаме, но не и да чакаме.
Правим нови компютри, които складират повече
информация и бълват повече копия от когато и да било,
но общуваме все по-малко.

Това е времето на бързото хранене и лошото
храносмилане, големите мъже и дребните души, лесните
печалби и трудните връзки. Времето на по-големи
семейни доходи и повече разводи, по-красиви къщи и
разбити домове. Времето на кратките пътувания,
еднократните памперси и еднократния морал, връзките за
една нощ и наднорменото тегло и на хапчетата, които
правят всичко - възбуждат ни, успокояват ни, убиват
ни. Време, в което има много на витрината, но малко в
склада. Време, когато технологията позволява това
писмо да стигне до вас, но също ви позволява да го
споделите или просто да натиснете „изтриване".

Запомнете, отделете повече време на тези, които
обичате, защото те не са с вас завинаги. Запомнете,
кажете блага дума на този, който ви гледа отдолу
нагоре с възхищение, защото това малко същество скоро
ще порасне и няма да е вече до вас. Запомнете и горещо
прегърнете човека до себе си, защото това е
единственото съкровище, което можете да дадете от
сърцето си и не струва нито стотинка.

Запомнете и казвайте „обичам те" на любимите си, но
най-вече наистина го мислете. Целувка и прегръдка
могат да поправят всяка злина, когато идват от
сърцето. Запомнете и се дръжте за ръце, и ценете
моментите, когато сте заедно, защото един ден този
човек няма да е до вас. Отделете време да се обичате,
намерете време да си говорите, и намерете време да
споделяте всичко, което имате да си кажете.
Защото животът не се мери с броя вдишвания, които
правим, а с моментите, които спират дъха ни.

Помислете!
Bizkitka
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 7:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Possessed

Ами на мен лично ми е много симпатичен начинът, по който Кърт Вонегът ги е представил нещата. Честно казано никога не ми е допадало да ми се чете някаква лекция, но човекът не се взема толкова насериозно, че да дразни, даже напротив. Харесва ми като стил.
А тва, което казват и Вонегът, и Гарлин си е много вярно. Може би просто са неща, които човек осмисля след време. И има такъв един момент, че е хубаво всеки да открие тези истини за себе си. Защото, ако човек не осмисли сам нещо, ако мога така да се изразя, рядко му влиза истински в главата. Минава ти покрай съзнанието и продължава нанякъде.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Avash'aelia
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 7:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bone Queen

Местожителство: I'm in a bad movie with a predictable end

Bizkitka написа:
Минава ти покрай съзнанието и продължава нанякъде.

ако имаш съзнание,ест.

ама възразявам...давченето на дъвка си помага.... Laughing
"Бъдете мили с братята и сестрите си." - да бе,как пък не!а да им купувам подаръци не искаш ли? Laughing
"Не си играйте твърде много с косата си, защото иначе, когато станете на 40, тя ще изглежда на 85." - е тва е приказка на място!

мм...на кърт ме кефи,кърти тва на кърт,така да се каже....леко в стил Пратчет,въпреки че той казва нещата с доста повече хумор и доста по-индиректно....общо взето изрежди всеизвестни истини,дето точно защото са всеизвестни никой не ги слуша,а би трябвало,по доста увлекателен начин.
На гарлин тва съм го чела вече....общо взето....добри са,казват неоспорими истини, с почти всички от които съм съгласна,но аз лично предпочитам нещо в стил ТП,да ме прощавате...не се усещаш че ти казва въпросните неща,а ги запомняш и още как!
Numb
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 7:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Decadent State

Местожителство: You won't find any comfort here.

Schizophrenia написа:
айде сега, не го постнах за да бъде прочетено едва 18 пъти (:

Ти мислиш ли, че някой ще се трогне? Ще си вика "оле, т'ва е супер дълго, очните ми ябълки ще изподадат"! Смисълът отива на майната си... не е толкова важно дали ще го прочетеш, а по-скоро дали ще го разбереш...
А "парадоксът" на Джордж Гарлин е... написан мноог истински и едва ли не би докоснал този, който го чете. Освен ако не е бездушно зомби, каквито са повечето млади хора, пък и не само в този форум.
Едва ли се смеем твърде малко, по-скоро усмивките са фалшиви от типа на "Усмивката на лицето ти ми се струва изпълнена с щастие, но кажи ми - щастлив ли си наистина?" Какво е това? Маска!
А пък тези две думички "обичам те"... винаги ми е било трудно да ги кажа!
За човек е трудно да гледа евтиният парад на хората, превърнали се в нищожества, само за да се харесат на някой и да му кажат онова, което той иска да чуе! За някой е трудно да не бъде част от него!
А колкото до написаното от Кърт Вонегът... мхм... човек не усеща написаното, за да го усети напълно трябва да го преживее. За да осъзнае, че пътуването в живота е много по-важно от началото или краят му.
И накрая - евала за хубавата тема! Една от малкото смислени!

drenched in sanguine fluid and measured for infection.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Paranoia
МнениеПуснато на: Сря Фев 09, 2005 7:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

нъмб_гърл, аз световна революция няма да правя. просто и двете ми харесаха много, когато ги прочетох, което е нетипично за мен - все пак тук не пише нищо, което да не мога да разбера или което да не поддържам като позиция, но въпреки всичко начина по който е написан, начина по който звучи и начина по който изводите са изведени - просто е направено добре и с финес.

та това е... малко радост за душата.
а който иска - да не чете. който иска да чете, но не може да го разбере - не е мой проблем, нито твой.
винаги съм твърдял, че хората с мозък не могат да се оплождат - жестока житейска истина (:
psy_
МнениеПуснато на: Пон Апр 04, 2005 3:02 pm    Заглавие: ... Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Местожителство: beyond belief

Не мога да повярвам, че някой в този смешен форум чете КЪРТ ВОНЕГЪТ!!!
Велико!
Явно има надежда и за тази детинщина наоколо..
речта няма да си позволя да коментирам, защото аз се стремя да се уча от този човек.
Иначе може да се поспори за най-известната книга на Вонегът.
За първото място могат да се конкурират и "Кланица 5" и "Фарс или никога повече самота"
Това няма значение. Важното е някой да прочете тези книжки и да му дойде акъла в главата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Композиторът
МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 8:41 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Местожителство: Imagination is more important than knowledge.

Бря! Такива работи ме карат все още да се мотам из тоя пуст форум... Параноя, мерси, на тебе може да се разчита, както винаги! OK

Кърт Вонегът изобщо си е един от най-хитрите пичове, които някога са успели да извадят пустата гениалност от главата си и някак да я приведат във вид (достатъчно) удобен за четене... (аз все пък си мислех, че неговата книга за всички времена си остава "Закуска за шампиони , но може да съм out-of-date..) ... Гарлин, да си призная, не го бях чувал до този момент, но също радващи послания (все пак стилът и финтовете на Вонегът са си недостижими...) ...
И двете са много хубави и АДСКИ, ама АДСКИ верни! Такива неща имат многократно по-голяма стойност от лигави слагачи като Паулу Куелю например (при него всичко е виртуално и изсмукано от пръстите - УТОПИЯ; тук четеш нещо на ръба между подсъзнателното и сетивното - неизказаните истини; абе кеф Cool ) Тва на Вонегът е субективната истина, а тва на Гарлин - обективната. По първото: за мене вече много неща са от другата страна на гледащия - например коленете, тва за косата - насмалко да оплешивея, но се измъкнах на косъм (спрях в последния момент и почнах да се грижа за нея) и сега си е окей... Абе... няма какво, аз като бях по-малък все повтарях, че изобщо не ми пука колко ще живея, а КАК; никога и грам не съм си пазил здравето и работех с някакви безумни идеали, че трябва да допринеса за човечеството, па дори и да се помина на 30-40... И даже още вярвам във всичко това. Но просто в един момент болката от грешките те удря ЧЕЛНО и най-сетне разбираш, че не можеш да избягаш от телесните окови и щеш не щеш трябва да ги приемеш, да ги заобичаш и използваш максимално пълноценно (и все пак още не вярвам в смисъла на дълголетието, но докъм 30 години сигурно и това ще се промени Wink ) .
Колкото до Гарлин и проблемите на глобализма и дехуманизацията - препоръчвам ГОРЕЩО на всички да гледат филмите: Baraka, Koyaanisqatsi, Powaqqatsi и Naqoyqatsi - там може всичко това да се види нагледно, пресъздадено по спиращ дъха начин. Още от "Модерни времена" на Чаплин, преди това бунтът срещу реалността на екзистенциалистите и т.н. става ясно, че светът яко гази в лайната... И няма решение... Алчността на човешкия мозък ще погуби човечеството (доста убедено вярвам в това). Споко! Няма да е нашето поколение! Но ще се случи в един момент... Така че аз лично засега стоя още малко да погледам шоуто. Суматохата на мишките на един потъващ кораб е винаги забавна, а адреналина се качва още повече ако сам си мишка...

Както казва Карлсон: "Спокойствие и само спокойствие!"
Напоследък съм загубил точно това (явно почвам да минавам в лигата на възрастните) и с него си отиват и последните късчета гениалност... Единствения начин да проумееш нещо за брутално безумния свят наоколо е с упорит мързел да седиш и наблюдаваш тъпо в една точка достатъчно дълго време - точно затова децата са винаги по-мъдри от родителите си (не казвам по-умни)! Да пием за непукистите, които си остават по малко деца докрай и с всички средства! За Вонегът!

(Ей са си спомних, че някога си съм го чел тва на Вонегът - ама се забравя... Просто така си е - няма полза от приказки - колкото и да ти обясняват, докато сам не яхнеш метлата и не паднеш 2-3 пъти - няма да се научиш да летиш... А речта е не пред кой да е випуск 97', а именно този на MIT! (пък който не знае MIT, леле ужасен съм... ми в последните 20 години традиционно най-добрия университет в САЩ по информатка, математика и инжинерни науки (напоследък се твърди, че бавно, но сигурно запада, но все още си е велик де)) ... Confused

EDIT: бях сбъркал на куелю малкото име (;

Последната промяна е направена от Композиторът на Вто Апр 05, 2005 10:21 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
psy_
МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 10:09 am    Заглавие: ... Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Местожителство: beyond belief

Да, може би пропуснахме закуска за Шампиони, но ако трябва да бъда честен, не ми хареса особено, докато я четох. Чак след като прочетох Точния Мерник(който разказва история малко преди това, но със същите герои) разбрах, за какво е станало дума. Но някак си и Котешката Люлка си беше супер книга.
А май достигнахме до едно съждение, че всички книги на Вонегът са супер! То си е така.
Чел съм дори и няколко разказа. Впрочем четенето на Вонегът у мен създава един по-идиотски мироглед, който ме кара да се забавлявам всяка една минута.

И само да обърна внимание за Паулу Коелю. Харесвам "Алхимикът"(единствената негова книга, която съм чел). Има един момент на притчи, който наистина ти поставя по-нормално библейските неща. Казват, че книгите на Куелю са насочени, за да можеш да живееш в хармония със себе си. Той пише с по-позната символика.

Общо взето повторих нещата, но какво да се прави...
Върнете се в началото
Композиторът
МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 7:51 pm    Заглавие: Re: ... Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Местожителство: Imagination is more important than knowledge.

psy_ написа:
И само да обърна внимание за Паулу Коелю. Харесвам "Алхимикът"(единствената негова книга, която съм чел). Има един момент на притчи, който наистина ти поставя по-нормално библейските неща. Казват, че книгите на Куелю са насочени, за да можеш да живееш в хармония със себе си. Той пише с по-позната символика.

Сигурно се отклоняваме, но то тая тема няма опасност да се развихри щото малко хора ще се престрашат да прочетат 2 абзаца хаххаха Laughing ... (пък и нека се качи пак нависоко темата - дано още някой я види...)

Та Куелю за мен е мнооого хитро малко човече; нищо , което той пише не вярва истински в него. Той е спекулант, специалист на красивите, утопично изчистени пожелания-съвети... Форма без съдържание, това е той за мен... Просто не му вярвам... Мисля, че при него всичко е за пари... Докато Вонегът си е идеалист - такива хора ги уважавам Cool ... Куелю пише красиво, като поезия, но това е кухо, мъртво за мене... Не ми носи нито радост, нито тъга; нито болка, нито възторг... нищо... празно... безчувствено... рационално. Но и безполезно. Защото е пълно с противоречия. Вонегът поне като дава противоречиви съвети си дава ясно сметка колко е утопично това и си го казва... Докато Куелю те набутва в калта и ти се усмихва замечтано... Абе не ме кефи просто куелчето и тва е - лично е, знам че повечето напоследък му се кефят (подозрително модерен стана)...
Paranoia
МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 8:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

ми и мен коелю ме дразни. псевдо - интелектуално, а и тия 'как да спим, как да ядем, как да ебем' - пълен ташак.
viki1505
МнениеПуснато на: Сря Апр 06, 2005 12:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Слънчевата система, 3-тата планета след Слънцето

Наистина Кърт Вонегът е велик! В типично негов стил, с чуство за хумор той казва важни житейски истини , без да е досаден и да натрапва мнението си . Аз съм чела от него " Фарс или никога вече самота " /книга , която самият той определя като доближаваща се до автобиография/ и "Бог да ви поживи м-р Роузуотър ". Мисля си , че този випуск 97 е извадил голям късмет , да чуе тези неща , вместо скучни нравоучения .

Що се отнася до Джордж Гарлин - някъде бях го чела това нещо. Нещата са казани много емоционално , доколкото виждам след изживяна лична трагедия от него , когато обикновено човек се замисля за най-важните неща в живота.

Браво Paranoia , че си ги изнамерил тези неща. Наистина е добре да бъдат прочетени.
Алекс Малфой
МнениеПуснато на: Чет Окт 18, 2012 6:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Местожителство: Helsinki, Finland

от архив
Could end in burning flames or paradise

_'Cause we're young and we're reckless
_____We'll take this way too far
______It'll leave you breathless
________Or with a nasty scar

______Got a long list of ex-lovers
_______They'll tell you I'm insane
____But I've got a blank space, baby
_______And I'll write your name
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Страница 1 от 1

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov