Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 Видението в пещерата « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
Spirit Serpenti
МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 2:41 pm    Заглавие: Видението в пещерата Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

HP HBP, page 534, English, Bloomsbury написа:
... make it stop, make it stop,' moaned Dumbledore...

HP HBP, page 535, English, Bloomsbury написа:
...It's all my fault, all my fault," he sobbed, "please make it stop, I know I did wrong, oh, please make it stop and I'll never, never again...

..."Don't hurt them, don't hurt them, please, please, it's my fault, hurt me instead"...

..."Please, please, please, no ... not that, not that, I'll do anything..."[/i]

Иде реч за сцената след като в пещерата, след като Дъмбо се нагълта с неизвестната отвара и започна да моли за прошка и милост.
Според мен не е молил просто Хари да спре да му налива отварата в устата и думите му "искам да умра" да са просто от болка, която му причинява отварата. Според мен е имал някакво видение, отначало си помислих за убийството на Лили и Джеймс, но да видим дали тук някой няма други теории и не е мислил по въпроса.
Тук-таме мимоходом се споменаваха някакви мнения за тази сцена, но реших, че трябва да има отделна тема.
Да ви чуя!

Последната промяна е направена от Spirit Serpenti на Нед Яну 22, 2006 6:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
_death_is_my_weapon_f
МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Аз не съм сигурна.Мислех си, че чрез тази човек полудява.В случая, който е измислил Волдемор, ти не можеш да отидеш там сам(това е явно).И нарочно е направил така, че този човек да се смили над пиещия и наистина да го убие....а така би било трудно да се вземе хоркрукса......но това са само глупости...мои.....
Lu Siu
МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 4:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Ами аз си мисля, че тази отвара кара човек да преживява страховете си. По мое мнение Дъмбълдор най-много се страхува нещо да не се случи на възпитаниците му от Хогуортс, на който и да е от тях. Той винаги е показвал колко много държи на учениците. Затова си мисля, че Дъмбълдор е станал причина някой да им причинява нещо лошо, във "видението", заради някаква грешка, която пак Дъмбо е допуснал. Може да е Волдемор, може да е някой друг. Не мисля, че има значение. Не знам и защо си мисля(че съм дори почти сигурна), че има нещо такова, но директорът нали казваше да ги остави и да убие него и заради това може би Rolling Eyes
Върнете се в началото
Хари Потър_
МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Цитат:
Ами аз си мисля, че тази отвара кара човек да преживява страховете си. По мое мнение Дъмбълдор най-много се страхува нещо да не се случи на възпитаниците му от Хогуортс, на който и да е от тях. Той винаги е показвал колко много държи на учениците. Затова си мисля, че Дъмбълдор е станал причина някой да им причинява нещо лошо, във "видението", заради някаква грешка, която пак Дъмбо е допуснал. Може да е Волдемор, може да е някой друг. Не мисля, че има значение. Не знам и защо си мисля(че съм дори почти сигурна), че има нещо такова, но директорът нали казваше да ги остави и да убие него и заради това може би
Съгласен!
anq
МнениеПуснато на: Съб Яну 21, 2006 7:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

и аз
"-Според мен, Хари, ти не влизаш в сметките: още си непълнолетен и не си завършил училище. На Волдемор и през ума не му е минавало, че едно шестнаисетгодишно момче ще се добере до това място, затова смятам за малко вероятно твоите способности да бъдат засенчени на фона на моите."- Албус Дъмбълдор
Върнете се в началото
amelia_21
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 2:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мъгъл
Мъгъл

i az Bat
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DIVA
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 11:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Дълбоко скрита в недрата на вашето съзнание

и аз

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
U-No-Poo
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Директор
Директор

Местожителство: The Deathstar

Аз пък НЕ, и то изобщо! Със сигурност това далеч не е най-черната мисъл на Дъмбълдор - естествено, той е загрижен за учениците, ама Волдемор няма да тръгне да ги избива, поне не всички. Освен това, Дъмбълдор НЕ се моли, той действа. Случаят със Снейп беше изключение, защото Дъмбълдор не можеше да изпълни клетвата на Снейп, той трябваше сам да си я спази. Така че, защо Дъмбълдор би се молил на Волдемор или на който и да е за живота на някого? Той би действал, би се опитал по други начини да спаси дадения живот. ПО-скоро съм склонен да вярвам, че това са били думи на някой друг. Възможностите наистина не са чак толкова много. На колко хора е виждал спомени Дъмбълдор? Може би на Снейп, може би на Волдемор (ако при някоя по-раншна среща е успял да прочете нещо в мозъка му, докато Волдемор не е бил добър оклумант), може би на Опаш, или на Слъгхорн. Веднага изключвам Волдемор и Слъгхорн, те просто биха се молили да бъдат убити вместо някой друг. Опаш е възможен избор, но също така е и Снейп, дори в по-голяма степен. И в двата случая мисля, че става дума за убийството на Лили и Джеймс. Дали е бил Снейп или Опаш, това е друг въпрос, но който и да е бил, мисля, че се е молил на Волдемор да не убива Лили и Джеймс. И двамата има за какво да се чувстват виновни. Снейп е издал пророчеството, Опаш - тайната на скривалището. Мисля обаче, че е бил Снейп, защото Дъмбълдор по този начин показва на Хари защо вярва на Снейп.

Върнете се в началото
*ХирОшиМа*
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: In the Black hood

"И аз, та и аз" ... е кажете нещо повече де!
За тая отвара и това, което представлява действието й .. ами мисля си че не е нищо особено - т.е. просто като всички други отвари - всяка със своето действие .. Дъмбълдор е велик и много добър .. винаги съм си мислела, че е имал семейство, дете може би, което сега е мъртво .. затова взима толкова присърце Хари .. може просто да му напомня за някой любим човек .. и точно отварата да го кара да си спомня ... А може би е нещо като диментор в течно състояние/не се сетих за по добро сравнение/ - да му изсмуква щастиято ....
Или пък може да причинява болка като Круцио ...
Не знам - много са вариантите ..

МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мъгъл
Мъгъл

Дъмбалдор е искал да унищожи хоркрукса на всяка цена и именно за това той доведеХари със себе си въпреки че е толкова опасно!!! Дъмбалдор не е получил никакви видения а просто отварата е такава че не искаш да пиеш повече от нея като си я опитал веднъж
Върнете се в началото
Spirit Serpenti
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Съгласна съм с U-No-Poo.
Всъщност точно преди трийсет секунди почнах да пиша мнение подобно на неговото и прас... компютърът ми се изключи (ритнах контакта)... и естествено мнението ми отиде по дяволите.
Теорията с учениците е добра, но аз съвсем друго си мислех.
Първо изниква отново въпроса с превода на български. Ако в оригинал репликата е "please, make him stop", излиза, че освен мъчителя, мъчениците, самия Дъмбълдор (или чийто е спомена) е имало четвърта страна, на която се е молил лирическия герой да спре мъчителя.
Ако е "please, make it stop" e все едно човекът се моли да спрат нещо, което са му правили на него... примерно проклятието Круциатус или Имериус, с което са го карали да направи нещо, което не иска и се е съпротивлявал....
Аз също като написах тази тема мислех за убийството на Лили и Джеймс и има логика да е то, тъй като то си е ключов момент за цялото повествование и все изниква по някакъв начин. Ако е тва споменът не мое да е на Дъмбо лично, тъй като той не е присъствал, защото щеше да се каже някъде, пък и щеше да опита да спре Волди. От друга страна пък той сякаш знае твърде много за това убийство, от където ми идва мисълта, че някой му е разказвал. Мислех за Опаш, Сириус или Снейп, но не мисля, че Опаш ще се моли да пощади Лили и Джеймс. Сириус пък едва ли е бил там по време на убийството, затова има логика Волди да е брингнал Снейпи алонг. Да не забравяме, че Снейп не е като Волдемор в никакъв случай, не е безчувствен убиец и (ако има нещо вярно в теориите, че е обичал Лили) е логично да се е молил да ги пощадят, има смисъл тогава и в репликата "аз съм виновен, вината е моя" (или както там беше), понеже Снейп е носителят на "трагическата вина" в книгите. Дори да не е бил влюбен в Лили, пак може да е изпитвал угризения, че точно тези са хората, които са убити, негови съученици. Дъмбълдор казва на Хари, че е нямал представа какво разкаяние е изпитвал Снейп, когато е разбрал, че волдемор е тръгнал да преследва точно майка му и баща му, "хора, които е познавал". Та ако е пре-преживял този спомен пред Дъмбълдор по-късно има логика. И точно от него Дъмбо да е разбрал за всичко това.
Абе при всички положения ни трябва оригиналния текст за свестен превод и нормално тълкуване.
Имам още няколко предположения но щя ги споделя по-късно.
Върнете се в началото
U-No-Poo
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Директор
Директор

Местожителство: The Deathstar

PhoeniX^F написа:
.. Дъмбълдор е велик и много добър .. винаги съм си мислела, че е имал семейство, дете може би, което сега е мъртво .. затова взима толкова присърце Хари .. .

Ами, не, всъщност Роулинг е казала за него, че е инвалид, що се отнася до чувства (любов (не обич) имам предвид), така че надали е това.

Върнете се в началото
Spirit Serpenti
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 4:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

miteto14 написа:
Дъмбалдор е искал да унищожи хоркрукса на всяка цена и именно за това той доведеХари със себе си въпреки че е толкова опасно!!! Дъмбалдор не е получил никакви видения а просто отварата е такава че не искаш да пиеш повече от нея като си я опитал веднъж

мите, не е така бе мой човек, не виждаш ли, че в репликите на Дъмбо ясно се вижда, че говори с некакви хора и има още присъстващи "имъчвайте мен вместо тях", "накарайте го да спре". Баш видение си е и не мисля, че Роулинг ще си направи труда да го опише толкова подробно, ако няма значение и за бъдещите книги. Според мен е спомен или халюцинация.
Върнете се в началото
Yoana
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 6:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Местожителство: Pomorie

Според мен определено става въпрос за конкретна случка, а не за някакви страхове или видения. Дали е бъдеща или минала обаче не знам... Но съм убедена, че ще има голямо значение по нататък по някакъв начин, ще бъде ключ към нещо например.
ФЕНИКС
МнениеПуснато на: Нед Яну 22, 2006 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

burnin' soul

Местожителство: София

HP HBP, page 534, English, Bloomsbury написа:
... make it stop, make it stop,' moaned Dumbledore...

...It's all my fault, all my fault," he sobbed, "please make it stop, I know I did wrong, oh, please make it stop and I'll never, never again...

..."Don't hurt them, don't hurt them, please, please, it's my fault, hurt me instead"...

..."Please, please, please, no ... not that, not that, I'll do anything..."[/i]

И българският превод от американското издание на Bloomsbury:
..."Накарай го да спре, накарай го да спре! - простена Дъмбълдор"...
ХП НЧП, стр. 505, българска, ЕГМОНТ БЪЛГАРИЯ

..."Аз съм виновен, аз съм виновен - изхлипа, - много те моля, накарай го да спре, знам, знам, че сгреших, о, много те моля, накарай го да спре и аз вече никога няма да..."

..."Не им причинявайте болка, недейте, моля ви, моля ви, аз съм виновен, мен наранете..."

..."Много ви моля, много ви моля, недейте... не, не това, готов съм на всичко..."
ХП НЧП, стр. 506, българска, ЕГМОНТ БЪЛГАРИЯ

"and I'll never, never again..." "и аз вече никога няма да..."
"Няма да" какво? Някой искаше да се направи сравнение между оригиналния текст и превода. Ами ето ви цитатите, мислете...
Въпросите, които ми хрумват:
- Ако това са спомени, на кого и за какво се е молил Дъмбълдор?
- Никога повече няма да...?
- Не ги наранявайте - кои са тези, които не трябва да бъдат наранени и кои СА онези, които не трябва да ги нараняват?
- Албус говори в множествено число - "не ги наранявайте" - това изключва Волдемор, но може би говори за смъртожадните.

- Ако обаче приемем, че отварата действа долу-горе като диментор, т.е. припомня на човека най-лошите му спомени - кога и заради кого Дъмбълдор е преживял това? На тази теория мисля че трябва да наблегнем повече...

Напълно изключвам възможността да е просто халюцинация. Роу не би го написала случайно толкова заплетено...

* Ще помоля създателят на темата, ако желае да копира цитатите в началния пост, за да ги видят повече хора.

Последната промяна е направена от ФЕНИКС на Пон Яну 23, 2006 6:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща Страница 1 от 9

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov