Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 Хари Потър « Предишната тема :: Следващата тема » 
Прочети темата
Да
84%
 84%  [ 32 ]
Не
15%
 15%  [ 6 ]
Общо гласове : 38
Автор Съобщение
gesh
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 3:22 am    Заглавие: Хари Потър Отговорете с цитат

Captain Obvious

ОК, ясно че темата няма да бъде точно за ХП.

Просто ми стана любопитно, колко от хората във форума все още харесват поредицата. Не говоря да са фенове или да следят за новини, а просто да им харесва.
Мисля, че имаше хора, които плюеха книгата, въпреки че всъщност това е причината да се съберем в този форум.
Та въпроса в анкетата е, харесвате ли все още Хари Потър? Просто нямаше как да събера цялото това обяснение в полето за въпроса.

Иначе се надявам по-скоро хората, които вече не им харесва ХП да напишат по нещо тука, да кажат защо.

Пиша в свободната, защото иначе половината хора няма да забележат темата даже.

Алекс, и да не ти харесва, ако може поне няколко дена да не триеш (:
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
He-Who-Must-Not-Be-Named
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 3:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

I do believe in Nargles

Местожителство: Царство Таратория

Мисля че би било по-добре да зададеш отговорите така:

Харесва ми
Вече не ми харесва
Никога не ми е харесвала

Поне на мен ще ми е интересно да чуя причините поради които някой, който е прочел цялата Книга, е спрял да я харесва.
Понеже знаем, че голяма част от потребителите не само не харесват, а дори не са чели Книгата (няколко части не се броят, затова слагам главна буква).
virosh
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 3:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Полковник

Местожителство: в.търново

Идеята на Мишо е много добра!
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 4:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Местожителство: Helsinki, Finland

харесва ми, прекалено голяма част от детството ми беше, за да не ми харесва. мисля че винаги ще ми харесва, дори и да не ми е любима поредица/книга. (:

обаче не харесвам какво направиха с филмите. след като се осраха така позорно с четвъртия филм (по любимата ми книга от поредицата), нямах и все още нямам намерение да гледам останалите филми.

гешинко, може да я оставя за около седмица, а след това ще я пратя в хп зоната (;
Could end in burning flames or paradise

_'Cause we're young and we're reckless
_____We'll take this way too far
______It'll leave you breathless
________Or with a nasty scar

______Got a long list of ex-lovers
_______They'll tell you I'm insane
____But I've got a blank space, baby
_______And I'll write your name
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gesh
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 5:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Captain Obvious

Алекс, мерси. Една седмица е напълно достатъчна за такава тема тука.

Та и аз да си кажа. Преди бях фен не по-малко от Мишо. Всеки ден ставах и си лягах с мисълта за Хари Потър. Това беше до излизането на седмата книга.
Сега не съм толкова вманиачен, че да препрочитам книгите, но със сигурност ще гледам филмите. Даже отново аз и sed ще правим субтитрите за ХП7-1. Гледам да си упражнявам английския...
Адски много ми харесва Роулинг като човек и винаги ще оценявам какво направи тя за нас. Този форум нямаше да съществува, ако не беше ХП. Тука срещнах едни от най-интересните хора, макар че в началото се отнасяха по-зле с мене дори от miss_gaga сега. И съм забелязал, че средното IQ в този форум е по-високо от колкото във форума на 1000 стипендии. Причината за това е друга тема, просто исках да подчертая как го чувствам тоя форум Smile

Идеята на Мишо е добра, но няма да променям анкетата, защото от тези, които никога не са харесвали поредицата, почти няма активни в момента. По-интересно ми е колко са хората, които тотално са си променили мнението Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Strawberry
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 9:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Обожавам Хари Потър,но не съм чела последните две части защото е нямало как нито кога,в смисъл искам ги на български
останалите съм ги препрочитала много пъти макар и доста да ми е атрофирала манията защото от някакви години насам не е имало кога и защо да си мисля за Хари Потър..ноо иначе по принцип си обожавам книгите,носеха ми някакво невероятно чувство на щастие и комфорт като ги четях преди

според мен Хари Потър еее..не знам,точно за определени хора,иначе не би било обяснимо как си е невероятна поредица но има хора които не го харесват.просто явно на едни им стига навътре,на други не
а винаги е възможно вторите просто да не са му дали шанс де

та иначе съм подхванала Хари Потър отпреди да мога да чета,майка ми ми я четеше :Д и сега си признава че после е дочитала какво става защото и е било много интересно х) така че не е до възраст според мен,ами точно до..някаква малка прашинка в мозъка о.о която може да я имаш може и да я нямаш
и така
Strawberry
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 9:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

..а,и забравих да кажа,според мен не може да си харесвал книгата и изведнъж да спреш да я харесваш?!няма такива,просто няма
или я харесваш и продължаваш да си я харесваш,или никога не ти е била по вкуса
Planescape
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 10:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Велик Маг
Велик Маг

Местожителство: Universe Sandbox

Съгласен съм, защо би спрял да харесваш ХП, ако веднъж си бил фен? В смисъл какво, порастваш ли и почваш да четеш по-смислена литература само? Ебати гордостта трябва да е ако е тъй. Аз дори и в днешни дни когато свърша някоя книга и нямам пари да си взема следващата, която искам и се чудя какво да чета, взимам по някоя част на ХП и си я препрочитам за петстотинхиляден път. Дори в момента почнах преди 1 месец и нещо някакво гранд препрочитане от първата книга до последната (тъй си реших, на това се каня да го направя кажи-речи откакто излезна 7-мата част, обаче тъй и не се бях залавял и сега най-накрая да го осъществя) и в момента съм на 6-тата и супер много си се кефя. Вече знам книгите от-до в общи линии, тъй като съм ги прочитал по множество пъти, но не ми пречи да им се кефя.

С една дума, мисля че съм си точно толкова фен колкото бях и като малък. Естествено, грешката може да е в мен и да е, защото не съм достатъчно порастнал и навлезнал в истинските литературни кръгове на умствено надарените ми връстници. Ама нах, не ми се вярва. По-скоро на тях им е под достойнството да четат такава книга, което е кайнда лол
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 11:06 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Носител на Ордена на Мерлин

Местожителство: Барабой

Елате ми вповече!

Върнете се в началото
bufenceto
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 11:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: JellyBon Land :O)

ХП фен съм откакто мога да чета! Всъщност малко след това, защото се отнасях с пренебрежение към книгите без картинки. Както и да е. Много добре си спомням как мама ми четеше едни книжки, ама аз вече ги знаех наизуст, затова тя започна да ми чете от Хари Потър. Толкова много ми хареса, че когато мама заспа вместо мен (естествено Very Happy) измъкнах книгата и усърдно започнах втората глава. Бях адски горда от себе си! Е, от тогава не съм спряла да чета книгите. Ениуей. Не мисля, че някога ще се откажа от ХП. Имало е моменти, в които не ми се е четяло, но започна ли някоя от книгите, просто няма как да не я завърша.

Това, че някой се е отказал от определена книга, не значи, че никога не й е бил истински фен. Това е при положение, че не се е отказал заради подигравки от връстници и т.н. В училище често ме питат коя ми е любимата книга и аз без никакво колебание си казвам истината. Макар в началото да ме гледаха странно, когато цитирах любими моменти или свързвах случките в училище с нещо от ХП, съучениците ми свикнаха, че даже някои прочетоха самите книги Very Happy Недейте да се срамувате, че сте отдадени на нещо, особено ако то е литературно свързано (освен Здрач *шегувам се, за тези които не разбират от хумор* Very Happy).

Show me your's, I'll show you mine...

Върнете се в началото
fleur-de-la-coeur
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 12:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Потър Мания фен №1
Потър Мания фен №1

аз имам приятели, които просто спряха да харестват хп, а си бяха доста зарибени
даже едно момче си купи 7ма книга и до сега никога не я е прочел, има всички книги и т.н.
въпреки че винаги съм си мислела че е от инат, по-скоро знам защо е, но няма как да го обесня
стилът на хари потър е по-достъпен и човек може да се заблуди в негениалността му
може би и мен това малко ме дразни, понякога ми се иска да прочета нещо по-ограничаващо броя на читателите си
Върнете се в началото
He-Who-Must-Not-Be-Named
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 1:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

I do believe in Nargles

fleur-de-la-coeur написа:
понякога ми се иска да прочета нещо по-ограничаващо броя на читателите си

Фльор, кое е по-лесно - да напишеш книга, която да харесват само двама-трима души, или да напишеш книга, която да стане световен бестселър и да те направи милиардер още преди да си я завършила?

Strawberry написа:
Обожавам Хари Потър,но не съм чела последните две части защото е нямало как нито кога,в смисъл искам ги на български

Изпрати ми адреса си на ЛС и ще ти изпратя книгите (не веднага, понеже сега съм финансово ограничен, но в началото на следващата година със сигурност).

Planescape написа:
С една дума, мисля че съм си точно толкова фен колкото бях и като малък. Естествено, грешката може да е в мен и да е, защото не съм достатъчно порастнал и навлезнал в истинските литературни кръгове на умствено надарените ми връстници.

Хаха, истина си е. Доста си глупав и инфантилен. Страшно бездарен и изключително задръстен.
Шегувам се, но се страхувам, че ако ти кажа колко много те уважавам и колко се възхищавам на ума и на стила ти, ще вземеш да се възгордееш прекалено много. Wink
Много се радвам за мнението ти, понеже знам, че ти си от хората, които разбират ХП и са вникнали в дълбочината на историята и героите. Най-вече на Принца, той няма равен.

bufenceto написа:
Недейте да се срамувате, че сте отдадени на нещо, особено ако то е литературно свързано

Права си.
Една от основните причини феновете да се отричат от ХП е, защото идват мъгълите, които никога не са чели цялата Книга, и казват: "Ти щом харесваш Хари Потър си глупак. Чети качествена литература!"
И феновете си казват, че този мъгъл сигурно е прав. В крайна сметка не спират да харесват ХП, но се ограничават сами и след време забравят.
ХП магията е нещо, което трябва да се подхранва. Знам го от личен опит.

Но Хари Потър Е качествена литература и признанието тепърва предстои. На критиците обаче им е трудно да приемат книги, които са по-популярни, а "Хари Потър" е най-четената книга на света, така че ще мине доста време, преди някой най-сетне да я прочете и да види колко гениална е всъщност.
fleur-de-la-coeur
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 1:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Потър Мания фен №1
Потър Мания фен №1

He-Who-Must-Not-Be-Named написа:
Фльор, кое е по-лесно - да напишеш книга, която да харесват само двама-трима души, или да напишеш книга, която да стане световен бестселър и да те направи милиардер още преди да си я завършила?

оф кво ме питаш глупости, не искам да защитаваш на всяка цена, а да водим разговор

в усилията си да се хареса на толкова много хора, сме изпуснали малко от истинската роулинг
а аз мисля че щях да я харесам и иначе
Върнете се в началото
He-Who-Must-Not-Be-Named
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 1:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

I do believe in Nargles

Ето още една характерна черта на критиците на ХП - никога не посочват нищо конкретно.

Разбирам какво имаш предвид, но моята идея беше, че историята е много мащабна и не може да се види Цялата Картина докато не се прочетат всички части на Книгата.
Книгата обаче излиза през определен период от време и авторката трябва да задържи вниманието на читателите. Това е много важно най-вече в първите 4 части, които са въвеждащи и целят да запознаят читателите със света, културата и героите на "Хари Потър".
И за да задържи вниманието на читателите Роулинг въвежда 3 самостоятелни сюжетни линии, които довършва във всяка от въвеждащите книги: философският камък, стаята на тайните, Сириус Блек, тримагическият турнир.
И докато развива тези отделни сюжети тя ни разкрива много важни неща за света на магьосниците: магическия свят, Хогуортс, куидич и другите обичайни неща за магьосниците в ХП1; Наследството на Слидерин, което е най-големият причинител на разцепление сред магьосниците - манията за чистокръвие в ХП2; Поколението на избора - поколението на родителите на Хари, когато се е водела война, а учениците в Хогуортс е трябвало да решават на чия страна да застанат. Това поколение са най-изстрадалите в магическата история - убити, наранени, или Снейп. Това е в ХП3; магьосническият свят по време на войната и Възстановителният процес след това в ХП4;
И чак в края на "Огненият бокал" Роулинг мина към по-големия сюжет - Волдемор. И всички тези мини сюжети в отделните част се свързват с Цялото, без да има нищо излишно.
Тя можеше да пропусне въведението и да разкрива света по време на самата история. Някои автори правят това.
Можеше също така да направи въведението в 20-30 страници преди това. Други автори постъпват по този начин.
Роулинг обаче избра да даде въведението по един интересен и, както се оказа, успешен начин. В резултат на това, през 2003, когато започна същинската част от Книгата, ХП вече беше феномен и авторката беше световно известна.

Та идеята ми, във въпроса, който те издразни, беше, че популярността и успеха на книгата не говори лошо, а напротив - доказателство е за гения на авторката и на творбата й.
Много ясно, че цифрите не говорят нищо - доста хора четат и здрача. Но здрача и останалите представители на популярната литература само вървят по пътям който Роулинг прокара за тях с ХП. А когато една книга постиге успехи, несравними с никоя друга в историята, тогава цифрите имат значение. Хари Потър е най-продаваният и четен роман в историята и дълго ще остане на първо място.

Така че не исках да се заяждам - отговорът на въпроса е: "По-трудно е да напишеш книга, която да покори света във време, когато хората предпочитат визулни забавления и бързи удоволствия. По трудно е да накараш деца, които никога не са отваряли книга през живота си и още от бебета живеят пред телевизора, да хванат книга и да не я оставят докато не я завършат. И после пак и пак."
Mistress
МнениеПуснато на: Пон Ное 15, 2010 2:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Местожителство: London, UK

И преди съм го казвала, но нека се повторя. Започнах да чета книгите за Хари на 14 години. до тогава бяха излезли само до четвърта и ги прочетох всичките за два месеца. можех и по-бързо, но ги четях внимателно. И се зарибих тотално. После си купих книгите (бях ги взела назаем до тогава). Направо не можех да повярвам,че всичко свършва, когато ХПДС излезе през 2007.
Но всъщнвост нищо не свършва. Според мен, докато има фенове като Мишо и като мен (как пък няма да се набутам и аз) ХП фенството, манията - както щете го наречете, няма да свърши само защото седма книга е завършена и филмите са излезли. Докато си спомняме героите, историята, посланията, които Роу ни остави, докато се учим от грешките на героите, Хари Потър ще е вечен. Много се сърдя, когато ми кажат "Как може да го четеш тоя боклук? Това е промиване на мозъка. Само някакви пръчки размахват там". Тези хора не са прочели и половин книга от поредицата. Това не е история за магия, не и просто за магия. това е история за приятелството, за силата (или слабостта) на духа, за любовта в най-чисттата й форма. А магията е там, за да е забавно и интересно. Роулинг можеше да разкаже същата история и без да намесва магия, но тогава нямаше да се чете така масово. Елементът на магията придава екзотика на цялата история, но ХП не се базира само на нея. Преди вереме казах на една приятелка (май беше на mims_potter), че докато ние помним Хари и компания и предадем познанието, което сме натрупали от поредицата на своите деца, и после те на техните, Хари Потър ще остане жив и дори ще го обезсмъртим. Според мен и след 100 години децата по цял свят ще четат Хари Потър. Тогава може да няма чак такава масова популярност и със сигурност няма да се рекламира както в началото на поредицата, но все пак ще остане за поколенията.
А аз гледам на филмите като нещо съвсем отделно, иначе мога тотално да се отчаям, ако очаквам да видя всичко от книгата пренесено на екрана.
Като заключение - аз ще си остана фен на Хари Потър докато остарея и се сбръчкам и ще предам познанието и на внуците си.

Don't tear me down
For all I need
Make my heart a better place
Give me something I can believe
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща Страница 1 от 4

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov