Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 Съвети към начинаещите « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
cat_woman
МнениеПуснато на: Сря Юли 28, 2010 5:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

Mistress написа:
Зори, Зорница Блек не е Мери Сю, защото не е точно човек. тя е Любовта, сестра на Съдбата - в смис не е точно човек, макар да е в човешко тяло...божке надявам се да съм се изказала правилно и да не те накарм да ме удушиш собственоръчно. Май се повторих Rolling Eyes

Добре се изрази... Но я си го прочети сама, пък после ще си говорим дали не е Мери Сю. Smile Идеализирана героиня, от-до.
Е, може би съм оставила място за грешки... Smile Но дори Любовта не е идеална. :Д

Кгх... Обаче за едно нещо не съм съгласна: защо да не се излиза от рамките на фактите?! Ако стоим и тъпчем само на едно място, в правилата и ситуациите на света на Роу, то тогава няма винаги да се получава нещо кой знае колко добро... Пък и не виждам защо да не правим героите си близки на "реалните"! Всякакви комбинации за сюжет, според мен, са допустими, стига да се получава добре.
Няма рецепта за идеално произведение, фенфикшън или не, така че защо да не отпуснем въображението си?! Такива ограничения, според мен, са ненужни...
И доколко наличието или липсата на тези съображения ще направят творбата по-интересна, зависи от вкуса на читателя и умението на автора. Smile

доккайто
МнениеПуснато на: Сря Юли 28, 2010 11:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Потър Мания фен №1
Потър Мания фен №1

Местожителство: София

Това ще ви помогне да преминете от писане на фенфикове към писане на оригинални ваши творби! Само за хора, разбиращи от английски! (;
МнениеПуснато на: Сря Юли 28, 2010 11:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Носител на Ордена на Мерлин

Местожителство: London, UK

Зори, за Зози имаме да поспорим. Може да не я виждам като Мери Сю просто защото ми е много симпатична, а Мери Сю обикновено дразни с перфектността си.

Иначе и аз съм съгласна, че е полезно да се кривва от канона, защото иначе няма много място за оригиналност, освен ако не пишеш за бъдещето и за поколенията след Хари - там сюжета може много да се разгърне. Но пък не виждам защо, ако авторът на фика не вижда нещата по начина, по който ги вижда Роу, да не нагласи нещата както иска. Нека пак да дам себе си фи първия си завършен фик - "Липсващата учебна година" за пример, колкото и не скромно да се види на някого. Не ми харесаха няколко неща
1. Фред умря. Цък, не така Роу! Убих Пърси, защото повече прилягаше на сюжета според мен, а и така се получи мелодраматично - Пърси се сдобрява със семвейството си и се гътва...Колко по-добро развитие искате?
2. Доби умря. Що? Беше абсолютно ненужна смърт. Поправих го и оставих горкото духче живо.
3. Моли уби Белатрикс. Не бях съгласна, че госпожа Уизли трябва да си цапа ръцете така. Вкараната от мен героиня я уби. Тя вече си беше изцапала ръцете и за да не изглежда като някаква жестока кучка, вкарах малко морални колебания.
4. Сивиръс остана недооценен и недоразбран и умря самотен. Поправих нещата като го сближих с героинята ми и му подарих малко топлина и чувството да бъде почти баща.
Затова според мен, колкото и да погазват канона, решенията ,които взех за сюжета на фика го направиха "по - естествен и искрен" - това са думи на човек, който не е регистриран тук, но коментира редовно творбите ми. А и нека този, който искренно харесва краят на Даровете да си го признае!
Така че съм напълно за излизането от канона. Естествено, това трябва д астава в границите на разумното и да се спазват определени закони на канона. Например, ако Роу е написала, че Хари изобщо не го бива за оклумантиката, той не може изведнъж да се окаже по-добър оклумант от Снейп, просто заради развитието на сюжета.

Don't tear me down
For all I need
Make my heart a better place
Give me something I can believe
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
cat_woman
МнениеПуснато на: Чет Юли 29, 2010 9:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

доккайто написа:
Това ще ви помогне да преминете от писане на фенфикове към писане на оригинални ваши творби! Само за хора, разбиращи от английски! (;

Благодаря... Но тук има много, много хора, които пишат и друго, освен фикове.
Не че нещо - жестът е оценен!
Но, нека кажем, не знаеш дали вече не сме... "преминали". Smile

Хадиджа
МнениеПуснато на: Съб Юли 30, 2011 8:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Sofiq

Силно се съмнявам някой от активните в момента потребители да ме помни, но вчера ме хвана носталгично настроение и разглеждайки форума (специално тази секция, другите хич не съм ги закачала), попаднах на тази тема. Всъщност, дори и да решите да проверите какво имам тук, ще попаднете на няколко недовършени РП-та и един стар, за съжаление, забравен от мен, фенфикшън. Идеята е много добра и се радвам, че има хора готови да споделят натрупания опит по този начин. Very Happy Пиша от години, долу горе от малко преди да се регистрирам тук, даже имах една подобна тема в друг форум, но форума го загубих, а файла... Е, преинсталирахме домашния компютър и е ясно какво се случи с него. А и сега бих го променила доста обстойно, все пак това беше отдавна и научих още неща. Стига съм дрънкала глупости.

Проучвайте добре и планирайте внимателно, наистина е важно. В основата на всяко наистина добро произведение има много работа и всичко започва с проучването. Предполагам, че повечето сте добре запознати с вселената Хари Потър, но ако не сте сигурни за някой детайл - просто го проверете, варианти за това има много. Ако историята ви ще се развива в различна от вашата среда - попрочетете мъничко за нея, до голяма степен това ще влияе и на героите, за които тя е ествена. По възможност, планирайте историята си колкото се може по-напред и по-детайлно, така ще откриете дупки в сюжета си. Аз съжалявам, че много често сядам пиша една или две глави и не продължавам, защото не съм планирала нищо напред и не мога да вкарам "подсказки" за края или защото съм открила такива пробойни, че и цял циментовоз не може да ги запълни. Напоследък, не мога да реша как да завържа дадена история и в плановете ми има по няколко варианта за край като в последствие избирам някой от тях, комбинация от всички или направо нещо ново. Планирайте развитието на главните герои.
Опознайте героя си. Не можете да пишете за някого, ако не го познавате, нали? Тук има множество варианти. Най-основният е да опишете персонажа много подробно, неговите плюсове, минуси, страхове, мечти, всичко. По-сложен е варианта, в който сядате и пишете есе от името на героя, където той сам се оценява и говори за себе си. А най-шизофреничните варианти са да направите "интервю" с героя, майката, гаджето, сестрата, съученика и тн. Важното е да разберете какво го движи, защото само идеята за неговото съществуване не стига, за да направите персонаж от плът и кръв с думи.
Знам, че поне част от вас знаят тези неща, но все пак темата е за начинаещи. Wink
МнениеПуснато на: Съб Юли 30, 2011 8:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Полковник

Местожителство: в.търново

Това се казва гост от миналото Smile
МнениеПуснато на: Нед Авг 07, 2011 3:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Странно ли е, че правя почти всичко, което съветвате новаците да не правят при писането на фикове. XD
МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 7:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Местожителство: the Burrow

Mistress написа:
Тя вече си беше изцапала ръцете и за да не изглежда като някаква жестока кучка, вкарах малко морални колебания.

ауч, Ди.
сега, това не искам да го приемаш като някаква лична нападка, просто начина ти на изразяване точно в това изречение е някак си.. не на място, знам ли.
смисъл, моралните колебания би трябвало да са част от героинята, би трябвало да идват от нея самата, а не да са лепнати там, колкото да не изглежда безсърдечна..
съжалявам, не съм прочела фика и не знам дали всъщност са били "лепнати", обаче просто прозвуча така ;дд

егати, колко компетентна се правя ;д

When I'm 80 years old and sitting in my rocking chair, I'll be reading Harry Potter.
And my family will say to me, "After all this time?" And I will say,
"Always."
~Alan Rickman
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mistress
МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 8:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ах, а пък аз си мислех, че си ми чела фика. Twisted Evil
Това е от мой коментар извадено, нали? И се отнасяше за Лиспващата година? вече нямам спомен, така че кажи от къде си ме цитирала, за да ти кажа аз как стоят нещата.
Laughing Laughing Laughing

Don't tear me down
For all I need
Върнете се в началото
ДжифДжиф
МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 8:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Местожителство: the Burrow

от предишната страница ;д
чела съм "Вкусът на кръвта", "Липсващата учебна година" май не съм ;оо

едит: ахаха, глупости, чела съм го ;о
що си мисля, че се казваше другак ;д
другиго? оф, каква е тая дума такава, няма ли я ;д
а, другояче бе ;дд
ама като че ли съм го чела до втора страница ;о или имам нужда от опресняване на паметта, не знам ;о

и всъщност ъъ критиката беше не към фика, а към самото цитирано изречение, щото нали темата е за съвети и някво изглежда все едно съветваш да си "вкарваш" някакви неща
което съм сигурна, че не си имала предвид, ама тука намирам телета под волове ;дд

When I'm 80 years old and sitting in my rocking chair, I'll be reading Harry Potter.
And my family will say to me, "After all this time?" And I will say,
"Always."
~Alan Rickman
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mistress
МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2011 8:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност се оказва, че съм го писала точно на тази страница Laughing
И сега се сещам по какъв повод беше написано. Нямах предвид това, което ти си мислиш под "Вкарване" (добре, всички да си изключат МПС-то сега Twisted Evil ). Имах предвид, че във фика съм изразила чувствата и размислите на героинята по отношение на убийствата, които извърши, за да не изглежда като студенокръвна кучка. Защото можех и да не го направя и Дена или да умре или да запазя това, което се е "случило" в главата й за себе си. И така щеше да е излезе, че не е по-добра от Белатрикс. Хубаво е, че ме попита, щото се получават недоразумения, когато не успея да си изразя мислите точно.

Don't tear me down
For all I need
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница Предишна  1, 2, 3 Страница 3 от 3

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov