Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 Сблъсък- Втори рунд « Предишната тема :: Следващата тема » 
Кой отбор успя да защити позицията си по-добре?
1. UponMySoul, Predator-S & Jahi
28%
 28%  [ 11 ]
2. Rocket Queen, kim, water_lily
71%
 71%  [ 27 ]
Общо гласове : 38
Автор Съобщение
water_lily
МнениеПуснато на: Сря Фев 06, 2008 4:34 pm    Заглавие: Сблъсък- Втори рунд Отговорете с цитат

valium & cherry wine

Местожителство: City Of Delusion

Май това е официалния вариант на темата и ще се опитам да форумулирам някакви правила:

Всяка седмица (надявам се), или когато има достатъчно желаещи ще се провежда Дискусия, по тема, избрана предишната седмица чрез анкета.

Четирима човека, разделени в два противникови отбора ще защитават съответно едната и другата теза на темата- Про и Контра.

Всеки от участниците ще има право на неограничен брой постове.

В продължение на 5 дни двата отбора ще изложат своята позиция, ще прилагат аргументи, ще се опитат да убедят, че тяхната позиция е по-добрата или най-малкото, че ги бива повече като оратори. : )

По принцип- отборите могат сами да изберат схема, по която да пускат постовете си и последователност съответно ^^

Аз мога да предложа следното : А, В, С, Д са участниците

А, В- отбор "за" дадено мнение, т.е- про
С, Д- отбор "против" тезата, т.е- контра

А пише въвеждащ пост, заявява тезата, която ще защитават като отбор с В, старае се да я формулира максимално точно и ясно и посочва осоновните моменти, защо мисли, че е по-добрата позиция.

С излага тезата на отбора "против", като целта не е да оборва аргументите на първия отбор, а да заяви техните собствени.

В и Д се включват вече със самите аргументи и същинския "сблъсък", разрешени са нападки и каквито аргументи ви хрумнат, стига да са все пак в границите на приличието. Обиди и цинизми определено не толерирам, така че може да има дисквалифицирани отбори- предупреждавам.

Към..хм..размяната на аргументи могат да се включат естествено и А и С.
Очаквам и по един обобщаващ пост, в който можете да агитирате, да обощавате, да иронизирате другия отбор итн. Отборът, който защитава дадена позиция по принцип е първи, затова и пръв ще завърши Сблъсъка.

На петия последен ден ще добавя анкета към самата тема, за да определите вие, кой от двата отбора се е справил по-добре, бил е по-убедителен, по-аргументиран, по- симпатичен, както прецените : )

Темата "Запитване" може да остане като тема за коментари по самия Сблъсък, не е задължително само 4-мата да спорят, просто те ще са в "Собствена" тема Wink

За тази седмица определихте тема :

"Живот в чужбина или да останеш в родината?"

Участниците съответно са:

Отбор в "Защита на родината":

1. Bate Goiko
2. GavRaiL

Отбор, защитаващ чужбина:

1. Алекс Малфой
2. Lily Evans

Това е първия опит, надявам се, ако нещо по условията, правилата итн не сработи добре да успеем максимално бързо и ефикасно да се справим и да се получи интересна тема : )

В тази тема от тук нататък ще имат право да пишат единствено участниците. Не ви поставям ограничения кога да пишете всички, но ще помоля първия отбор да се постарае да не протака излишно и до утре най-късно да има поне начало.

Ако имате някакви въпроси- в другата тема или на ЛС.

Успех! : )

Последната промяна е направена от water_lily на Сря Фев 20, 2008 10:36 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
B.G.
МнениеПуснато на: Чет Фев 07, 2008 11:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

Такам...
В началото мислех да ви изнеса една прочувствена реч за корените, патриотизма и тем подобни, но ми мина през ума, че подобни неща няма да ви трогнат особено. Затова ще ви дам няколко чисто практически причини, поради които е по-разумно човек да си живее в родината. Първо, излезеш ли в чужбина, там си гостенин. Неуютно ти е, средата е непозната, говориш на чужд език, но най-лошото е, че останалите не те приемат като свой. В крайна сметка има много по-хубави къщи/апартаменти от твоята, но винаги ще ти е най-добре да си си у дома, нали? После, на теб самия ти е по-лесно да разбираш сънародниците си. След като живееш 15 или 20 години с българи разучаваш народопсихологията им, по-лесно се разбираш с тях, по-добре работиш с тях. По всяка вероятност биха те предпочели за работно място за сметка на чужденец със същите качества и тапии като твоите. Някои казват, че там трудът им се оценява по-добре. И това не е вярно, и у нас вече стъпват западни фирми, които се разплащат по западен образец и всеки, който има нужните качества да работи в тях го взимат и тук. Като за финал оставяш тук и семейство и приятели. Да, там ще си намериш нови, но в крайна сметка това не са предмети, а хора, с които ви свързват куп неща и ти просто ги заебаваш, с извинение, пишете си по някой и друг имейл или нещо подобно и след някоя година се забравяте. И всичко това заради по-високия стандарт. Хубаво, като отидеш там и с онзи стандарт ще свикнеш и ще искаш още, И пак няма да си доволен. Да не говорим за децата, на тях им е общо взето все тая дали ще са им боядисани катерушките или не. Хората свикват с всичко. Това е в общи линии, очаквам да видя с какво от горното не са съгласни опонентите ни.
П.П.: Извинявам се за закъснението, но бях малко зает, предполагам няма да е проблем да поудължим малко срока докато всички си напишат определения брой мнения.
МнениеПуснато на: Пет Фев 08, 2008 12:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Местожителство: Helsinki, Finland

Ами айде, ето ме и мен (:
Говорихме си с Лили след като темата беше пусната и двете стигнахме до заключението, че си обичаме България. Когато слушаш песни тип "Моя страна, моя България", мед ти капе от устата. Но ние се махнахме от държавата не защото не я обичаме, а защото се разпада.
Главно, финансова гледна точка. Няма ме много в политиката, но и сляп би видял, че депутатите правят всичко възможно, че да има повече за тях отколкото за народа. Както казва бащата - трябват ни японци - една грешка и следва сепуко и не повтаряш грешката.
Иначе, естествено, че е по-добре да работиш с българи и, че по-добре се разбираш с тях. Примерно, в училище по английски ми преподава българка и аз нямам проблеми с нея, докато останалите някакси не могат да й свикнат на метода на преподаване. Но все пак, не можеш през целия си живот да правиш всичко праволинейно с никакво разнообразие. Да видиш другите как мислят, как работят, как правят нещата.
Семейство и приятели. Знаеш ли, понякога трябва да напуснеш мястото където живееш за да разбереш кои са истинските ти приятели. Когато тръгнах, ми беше ужасно кофти за това, че може би няма да ги видя в близките 3-4 години. Обаче после разбрах, че една "приятелка" ми е била грешен мейл, за да не мога да я потърся. Друга е заявила на момиче с което поддържах връзка ако съм искала да я търся да си пишем въобще да не съм си правила труда. И така, от целия ми последен клас, 2 момичета се оказаха приятелки. От останалите .. една шепа хора. Гадно е наистина, хора които си си мислил че познаваш да ти забият нощ в гърба. Но се случва така, че трябва да погледнеш ситуацията от друг ъгъл.
Семейството .. вярно, оставяме баби и дядовци, който нямат какво да правят освен по цял ден да мислят децата и внуците си който са на 10 000 км от тях, но както казват "когато вие сте щастливи и ние се радваме за вас"
Децата ... зависи от възрастта. Брат ми, който е по-малък от мен с 6 години много бързо свикна с обстановката, френския, заобикалящите го хора. Вече дори не си спомня какво беше в България. Аз си спомням, но не мисля че искам да се върна. Било за месец-два.
Едни познати се върнаха за месец, на втората седмица ни се обадиха и казаха че искат да си идват и да не се връщат в близките 5-10 години. Че страната западала с всеки изминал ден ...

Could end in burning flames or paradise

_'Cause we're young and we're reckless
_____We'll take this way too far
______It'll leave you breathless
________Or with a nasty scar

______Got a long list of ex-lovers
_______They'll tell you I'm insane
____But I've got a blank space, baby
_______And I'll write your name
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
GavRaiL
МнениеПуснато на: Пет Фев 08, 2008 12:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: in HeLL

Същинския сблъсък: Very Happy

Алекс Малфой написа:
Но ние се махнахме от държавата не защото не я обичаме, а защото се разпада.

Алекс Малфой написа:
Говорихме си с Лили след като темата беше пусната и двете стигнахме до заключението, че си обичаме България. Когато слушаш песни тип "Моя страна, моя България", мед ти капе от устата.

Ти туко що доказа, че не обичаш страната си. Когато кораба потъва, капитана избира дали да го напусне или да остане с достойнство и да поеме удара на съдбата. Защото за България бих умрял, но по скоро ще живея за нея. Писна ми всички да се извиняват така. Защото когато умра, най-съкровенното ми желание е да да се появи някой човек, който ще каже: "Той живя достойно. Той направи нещо. Той не избяга."
Много хора ще кажат, че съм ултранационалист. Ами да такъв съм и въпреки, че ми е добре известно, че за човек е безусловно лошо да изпада в крайности се чувствам принуден. Принуден от хилядите други изпаднали в другата крайност. Не казвам, че изпадате в крайност, поне не вие.
Когато Българите са дошли на Балканския полуостров са били шепа хора и все пак са успели да асимилират местното население. Защото са били задружни, единни, защото са били народ. Няма да ви споменавам онзи клиширан пример на хан Кубрат и снопа пръчки, щото сигурно го знаете.
Просто логически, когато българин отиде в чужбина, го асимилират. Първо заради преимуществото, че там си нагости и второ заради самия българин. Познавам толкова много хора, които се кълняха, че ще заминат в чужбина, ще получат "светско" образование и ще се върнат да го приложат. Не го направиха. Дори половината. Всъщност какво излиза, кой ни е виновен, че държавата ни запада. Този, който я руши или този, който стои и я гледа?

Ако приемем, че главно гневът ви е насочен към политиците, просто логически предполагам, защото споменахте, че страната ни запада финансово, то аз пък ще ви цитирам една мисъл на Хегел, която със сигурност съм казал в този форум:

"И всеки народ има правителството, което заслужава." - Георг Хегел

Bate Goiko го каза много добре, от край време ми се е забила тая мисъл в мозъка. Когато го попитах какво мислиш за България, той ми отговори, ами тя ми е като майка и баща. Може и да не ги харесваш, не си ги избираш, но ги уважаваш и обичаш.

BG FoReVeR
Made by: GavRaiL
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
B.G.
МнениеПуснато на: Съб Фев 09, 2008 11:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

Алекс Малфой написа:
Ами айде, ето ме и мен (:
Говорихме си с Лили след като темата беше пусната и двете стигнахме до заключението, че си обичаме България. Когато слушаш песни тип "Моя страна, моя България", мед ти капе от устата. Но ние се махнахме от държавата не защото не я обичаме, а защото се разпада.
Главно, финансова гледна точка. Няма ме много в политиката, но и сляп би видял, че депутатите правят всичко възможно, че да има повече за тях отколкото за народа. Както казва бащата - трябват ни японци - една грешка и следва сепуко и не повтаряш грешката.
Иначе, естествено, че е по-добре да работиш с българи и, че по-добре се разбираш с тях. Примерно, в училище по английски ми преподава българка и аз нямам проблеми с нея, докато останалите някакси не могат да й свикнат на метода на преподаване. Но все пак, не можеш през целия си живот да правиш всичко праволинейно с никакво разнообразие. Да видиш другите как мислят, как работят, как правят нещата.
Семейство и приятели. Знаеш ли, понякога трябва да напуснеш мястото където живееш за да разбереш кои са истинските ти приятели. Когато тръгнах, ми беше ужасно кофти за това, че може би няма да ги видя в близките 3-4 години. Обаче после разбрах, че една "приятелка" ми е била грешен мейл, за да не мога да я потърся. Друга е заявила на момиче с което поддържах връзка ако съм искала да я търся да си пишем въобще да не съм си правила труда. И така, от целия ми последен клас, 2 момичета се оказаха приятелки. От останалите .. една шепа хора. Гадно е наистина, хора които си си мислил че познаваш да ти забият нощ в гърба. Но се случва така, че трябва да погледнеш ситуацията от друг ъгъл.
Семейството .. вярно, оставяме баби и дядовци, който нямат какво да правят освен по цял ден да мислят децата и внуците си който са на 10 000 км от тях, но както казват "когато вие сте щастливи и ние се радваме за вас"
Децата ... зависи от възрастта. Брат ми, който е по-малък от мен с 6 години много бързо свикна с обстановката, френския, заобикалящите го хора. Вече дори не си спомня какво беше в България. Аз си спомням, но не мисля че искам да се върна. Било за месец-два.
Едни познати се върнаха за месец, на втората седмица ни се обадиха и казаха че искат да си идват и да не се връщат в близките 5-10 години. Че страната западала с всеки изминал ден ...

Ето защо работата по метрото в София не върви. Японците, дето трябваше да са го завършили още 2006та(справка - табелата/металната плоча в подлеза на Сердика) са си направили сепуко всичките. Ама си заслужават гадовете.
Аз много обичам разнообразието. Обичам да пътувам, да се запознавам с хора от различни краища на света, да виждам нови места. Да направя околосветско пътешествие от край време си ми е нещо като мечта. Въпреки това не виждам защо трябва да бягам от страната си и не мисля да го правя.
Само искам да те питам на колко години беше, когато напусна страната? И смяташ ли, че пращането на имейли на тези 2 момичета и останалите е някакво пълноценно общуване или просто отбиваш номера?
Бабите и дядовците за мен поне съвсем не изчерпват семейството. И въпреки това, ако отида в чужбина и не съм щастлив, то явно и те няма да са щастливи.
Както преди това казах, децата бързо свикват, така че за тях е все тая къде ще са.
Страната не запада. Това, че вечно мрънкащия българин е способен да превърне 2-3 дупки по Околовръстното в глобален проблем и някоя новина за дребно престъпление в черните хроники на вестниците може да го накара да се кръсти и с драматизъм да обяснява как държавата загива, не означава, че у нас се случва нещо кой знае колко потресаващо. Стнадартът расте с нормални темпове в резултат на инвестициите от по-богатите страни.
Ако всяко мрънкало у нас насочи енергията си към вършене на някаква полезна работа току виж сме шашнали света с българското икономическо чудо. Ама надали ще стане, да бачкаш е трудна работа, а да вие на умряло може всеки.
http://forums.data.bg/viewtopic.php?t=1537560
Ето ви впрочем един интересен текст. След първите няколко абзаца бях на път да се откажа, но след това прочетох неща, които отново ме накараха да се замисля по някои въпроси, определено засягащи темата.
МнениеПуснато на: Нед Фев 10, 2008 7:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Местожителство: On the edge of paradise

Няма да кажа, че не обичм България, защото ще излъжа. Обичам я, защото ми е родина, защото една част от живота си съм прекарала тук, но...дотук.
Може и да не разбирам много от политика, но трябва да съм малоумна, за да кажа, че не схващам какво се случва. Политиците си карат мерцедеси, а зад тях минават стари фолксфагенчета, както това на дядо ми. И ми кажете, нормално ли е пенсионерите да получават толкова малко пари?! В момента държавата е доста зле...
Живяла съм четири години в чужбина, имам много спомени оттам, въпреки че не беше скоро.
Ще кажа това, което казах и на Алекс: представете си едно шест годишно хлапе на летището, което се връща от чужбина. Страната поне беше по-чиста. И какво вижда още оттам – намусени служителки и куп неприятни неща, които няма да споменава. Поне благодаря, че сега летището изглежда по-добре. Razz
През 2006 ходих на гости на едни приятели в Холандия, те са българи. Искам да ви кажа, че не видях нито едно нещо от това, което вие споменахте – нито някакво поп-различно държание към българите, нито нищо. Бащата си работи там без никакви проблеми, майката се грижи за по-малкото дете, което пък от своя страна ходи на детска градина и е много доволно. Тя тогава беше на четири и всеки ден ми се хвалеше колко много холандски е научила. По-голямата дъщеря пък, заради която отидох там, ходи в американското училище. Един ден отидох с нея на училище и бях очарована. Всички ме приеха доста топло, веднага ме включиха в игрите, в часовете, в разговорите, във всичко, което правеха. Даже учителят ме изпита =)
Понеже съм непълнолетна се налагаше една стюардеса да ме придружава. Имаше една холандска и една българска. Холандската непрекъснато беше усмихната и говореше непринудено. Българката беше сопната и намръшена, което много ме издразни.
Гордея се с историята на България. Гордея се безкрайно, че е имало хора като царете Асен, Петър и Калоян, които изправят България на крака след византийското владичество, радвам се, че е имало и хора като Левски, Ботев, Каравелов и много други, които няма смисъл да изброявам и които биха дали всичко за България, но предполагам, че ако видят сега това, за което са се борили, ще изпаднат в ужас.
Разбира се, не казвам, че България е най-ужасната държава в света. Пътувала съм и през Сърбия и Хърватска. Сърбия е още по-зле. Аз само говорех за по-добрите страни. Излишно е да говоря за проблемите в другите държави, ясно е, че навсякъде има и плюсове, и минуси, а също и проблеми. Това всички си го знаем.
Бате Гойко, не мисля, че чужденците се държат пренебрежително с българина или въобще с останалите. Освен това, не смятам, че ако си успял да разбереш българите ще ти бъде много по-трудно да разбереш и чужденците. Същото е.

B.G.
МнениеПуснато на: Пон Фев 11, 2008 12:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

A какво да карат политиците? Смяташ ли, че е правилно най-високопоставените служители в страната да карат 20-годишни соц возила 4та употреба? Не е ли срамота министър-председателя примерно да кара голфарка? Не сме държава от 3тия свят, депутатите ни не могат да ходят на международни срещи облечени с автентични тоги(или в нашия случай путури) яхнали осели. А ако заплатата им не стига да си го позволят - ще им бъдат взети служебни, естествено.
Искам също да се разберем, като казвам, че там си гостенин, не казвам, че ставаш жертва на ксенофобия, че те плюят зад гърба ти и т.н.(със сигурност има и такива случаи, но са твърде незначителна част от общия фон, за да се хващам за тях). Имам предвид точно, че си гост, че не се чувстваш уютно. Както когато вие гостувате на някого, в чужд дом, хората се отнасят учтиво с вас, дори по-добре отколкото се отнасят по между си може би, но сте на гости. Не сте си вкъщи. Ако това ви задоволява - ок, но аз за себе си го смятам за неприемливо.
За учтивостта - повечето българи са неучтиви, съгласен съм. За разлика от западняците, българинът не е свикнал като не е на кеф да ти се усмихва. Но с темповете, с които се приближаваме към западната култура и начин на живот много скоро всички ще са принудени да го правят. А и в крайна сметка дали ти се усмихва стюардесата или ти се мръщи не мисля, че е най-важното нещо, когато решаваш дали ще се изнесеш от родината си. Сърбия е леко по-назад, но и тя ще се оправи. Стандартът навсякъде се вдига, нормално е.
Това за Левски и Ботев което написа е, айде така да кажа, невярно. Те са се борили срещу тиранията, борили са се за това българина да бъде свободен. Дали имаш едно магаре и половин нива или си селския чорбаджия, за тях е било все тая. Какво биха видели те днес - безспорно, една свободна България. Българинът не плаща непосилни данъци на някакви монголоиди, не им позволява да се гаврят въпросните с него както им дойде за добре и си живее що годе нормално. Е, да, мрънка повече и от тогавашния българин. Такъв вой е надал, че ще речеш, че да идеш да живееш в Сомалия, пак ще си по-добре. Истината е съвсем друга. С други думи, Ботев и Левски биха се зарадвали на България днес. Просто защото за наше щастие на тези и на още някои хора са им убягнали тия традиционни черти на българина и когато нещо не им е харесвало са запретвали ръкави и са го оправяли. Призовавам ви и ние да избавим нас и децата си от тях.
Не мисля, че е същото дали е българин или чужденец, българите са едни, сърбите са други, англичаните са трети и т.н. И докато тук европейците малко или много си приличаме, то не можеш да си представиш каква разлика има в мисленето на един азиатец от Далечния изток и един европеец. Наистина е огромна. И ти трябват години, за да опознаеш изцяло и едните и другите.
Довечера ще отговоря на мненията от другата тема, че след 10 мин тръгвам за училище (:
МнениеПуснато на: Пон Фев 11, 2008 8:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

След известно време чувството за "на гости" си отива. Имам усещането че до толкова съм свикнала с това да съм тук, ежедневието, околните и т.н. че ми е доста чудно какво ще правя когато лятото се върна в БГ.
Прав си че семейството не се изчерпва само с бабите и дядовците. Имам си само една леля, майка и баща ми нямат братя. Леля ми е в САЩ със семейството си от 4 години. Останаха ми и две пра-баби. С останалата част от родата не съм толкова близка. Виждаме се един път годишно.
Когато напуснах БГ бях на 12 и половина. (:

Цитат:
Познавам толкова много хора, които се кълняха, че ще заминат в чужбина, ще получат "светско" образование и ще се върнат да го приложат. Не го направиха. Дори половината.

Аз не съм казвала че ще се върна да го приложа или нещо такова. Когато напуснахме БГ, както казах в темата "какви глупости ни казрат да учим", ме беше страх за учението ми. Знаех че тук не учат нещата който ние учим и имат невероятно различен начин на учение. Но после като дойдох тук, като осъзнах къде всъшност се намирам, мнението ми малко се промени. Аз уча в един от най-големите градове, в една от най-големите страни в света. Това от само себе си отваря толкова много врати. А ако уча толкова усърдно колкото бих си учила и в България, ще имам още един голям + в моя полза. Така, след време, когато започна да си търся работа, няма да ме питат къде се намира България, като има кажа че съм завършила там.
Върна ли се обаче в БГ, не мисля че бих намерила това което очаквам и като условия за работа и като условия за живот.

Върнете се в началото
GavRaiL
МнениеПуснато на: Пон Фев 11, 2008 10:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Основните негативи, които успях да откроя от постовете са, че сте недоволни от държавата, образованието, дори от самите българи. И пак излиза че сте недоволни от всичко.
Винаги съм бил възпитаван и продължавам да вярвам в доброто у хората. Българите определено не биха могли да се поставят под общ знаменател, но и респективно притежават народни белези, които ще пазят завинаги и които ги отличават от другите. Белези като готовност, разбиране, всеотдайност и взаимопомощ. Готовност да помогнеш, разбиране на ближния, всеотдайност към всеки и безусловна взаимопомощ, за жалост белези поизбледняли от времето. Всеки пази пламъка в себе си. В някой се пали веднага, на други им трябва време и все пак, според мен си е въпрос на време да разбереш, че няма да помогнеш нито на родината си, нито на приятелите и семейството си, като ги напуснеш. Егоистичните мисли според мен водят човечеството, но навсякъде трябва да има мярка. А в темата за коментари ме питаха, колко заминали в чужбина са се върнали в България. Заминаха 3 Випуска, върнаха се горе долу 38% от тях. А това беше даже миналата година. Баща ми е декан на филологическия факултет в ПУ, питал съм го за някой работи, оттам са ми данните.
Щом ви е толкова лесно да плюете, да стоитое и да сочите с пръст държавата и държавниците, замислете се, лесно ли е всъщност да се управлява държава. Май не, а? Може би държавниците могат къде къде по-добре, но въпросът е можете ли вие, по-добре от тях и ако можете защо не го правите?
За мен е много важно приятелите ми, семейството ми и изобщо всички хора, които познавам, да разчитат на мен. И мога само да се надявам, че когато дойде момента, ще могат да се опрат на мен.
Направи ми впечатление също, че когато Даниел Вълчев беше на посещение в училището ни, колата му не беше кой знае какво. Е вярно беше мерцедес, черен, но все пак е представителна кола, а номерът не може и да се сравни, с някой нахакан номер изобщо. Колата не беше дори моследен модел, а не вярвам той да има петнайсе коли. И пак тука народа казва: "Не е важно на нас да ни е добре, важното е на тях да им е зле.."

А е абсолютно нормално да имаш по-големи възможности в най-големия град, в една от най-големите страни в света. България предоставя по-малки и все пак напълно реалистични и осъществими възможности за образование. Ще ти дам един пример: Германия е била на невероятно по неизгодно положение след Ньойския мирен договор, от колкото България. И при все, че сложността на Българския език е относително равна на сложността на Немския, защо хиляди хора изучават немски, а не български? Защото Германия се съживи, благодарение не на чудо или на Божията воля, а на германците. Вие какво чакате? Помпей да ни залее?

BG FoReVeR
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Алекс Малфой
МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2008 12:09 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Цитат:
Щом ви е толкова лесно да плюете, да стоитое и да сочите с пръст държавата и държавниците, замислете се, лесно ли е всъщност да се управлява държава. Май не, а? Може би държавниците могат къде къде по-добре, но въпросът е можете ли вие, по-добре от тях и ако можете защо не го правите?

От политика нищо не разбирам. Това е възможно най-непонятната ми тема. Обаче като гледам новините има хора които са се набутали там и разбират от политика не повече от мен, обаче симулират управление. И не мисля че проблема е от сега. Поне от 10 години ще да е било. Баща ми толкова игра за зелена карта и се отказа, след това почна процедурата за канада. Помня поредната година когато пусна за зелена карта, ще да съм била на 6-7, когато му занесох писмото, нямах си и на идея какво е, той като го видя в ръката ми му идваше да ме разцелува. После когато видя че пак не е спечелил зелената карта, беше толкова разочарован че си помислих че аз нещо съм сбъркала.
Отново, не разбирам от политика, но след като толкова отчаяно искаше да се махнем от там, явно че положението не е било никак розово. Вече са минали грубо казано 15-тина години. И все още никой не е тръгнал да оправя държавата. Още колко ще им отнеме че да започнат? И още колко мислите че ще останат в БГ за да ги чакат. Хората са прави да искат по-добър живот, а един човек държава няма да оправи. За това този човек решава да вземе семейството си и да отиде на друго място. Може би както каза Германия, защото там вече са се усетили. Защото знае че там вероятно няма да е на предела на разделите си за да свързват двата края.

Върнете се в началото
B.G.
МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2008 2:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

Алекс Малфой, сега може би си е отишло това чувство, но аз говоря точно за преходния период, който е тежък и според мен не си заслужава да мине през него човек. А и в крайна сметка кръвта вода не става, и 20 години да седиш там, пак няма да си като в България. Поне аз така го усещам, не знам.
Иначе, като цяло, много драматизирате. Почти се просълзих като ви четох мненията. Има шуробаджанащина, има политици, които крадат, има на места беззаконие, но в крайна сметка нищо кой знае какво. Криси, хората, които ги описа не ги разбирам, според мен те са объркани и не могат да бъдат наистина щастливи. Това си е мое предположение, не ангажирам никого с него. Може и да си говорим, че всички се оплаквали, че нямало пари. Само че това са думи на вятъра. Зад тях стоят цифри. Има еди колко си процента социално слаби, живеещи под прага на бедността, не знам точната цифра, но сравнявайки я с други страни на нашия хал няма какво да ни впечатли или стресне. Пак казвам, страната ни не е някакъв феномен, не се разпада, като всяка държава си има кусури и силни страни и като цяло си е абсолютно нормална. Не съм виждал доказателства за противното и надали ще видя. Образованието може би не ни е от силните страни, затова имам желание да уча в Англия, но в крайна сметка си знам приоритетите и суми с някакъв брой нулички не виждам как ще ме разубедят, освен ако до тогава не съм си ги променил въпросните приоритети, което би било много жалко. Е, поне сега така ми се струва (:
Никой няма някаква върховна мисия да оправя държавата, още повече, че тя си се оправя чудесно и без мен или без вас. Тука обсъждаме от чисто лична гледна точка дали си заслужава да си вдигнеш чукалата или не. Което впрочем ми напомня, че макар да чета като цяло еднакви неща от страна на поддръжниците на другата позиция все още не съм прочел нищо относно повечето доводи, които изброих в първото ми мнение. Да разбирам ли, че сте съгласни? (:
МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2008 2:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Цитат:
Първо, излезеш ли в чужбина, там си гостенин. Неуютно ти е, средата е непозната, говориш на чужд език, но най-лошото е, че останалите не те приемат като свой.

На това все пак мисля че отговорих. За сега незнам, но имам чувството че поради липсата ми от България и наличието на въпроса "какво ще правя когато се върна, дори и за един месец да е" ме кара да си мисля че през този месец ще съм на гости. Предполагам вече ще искаш на кръст да ме разпънеш, обаче когато причина да си на едно място, защо трявбва да останеш там .....

Цитат:
Като за финал оставяш тук и семейство и приятели. Да, там ще си намериш нови, но в крайна сметка това не са предмети, а хора, с които ви свързват куп неща и ти просто ги заебаваш, с извинение, пишете си по някой и друг имейл или нещо подобно и след някоя година се забравяте.

... казах за семейство и приятели. Приятелите ти обръщат гръб когато напуснеш страната, вече те няма, отписват те. Семейството ти казах че са на принципа, ти си щастлив и ние също. А ако не си щастлив, както ти каза, в чужбина се прибираш у дома.
Обаче вече всичко си зависи от приоритетите отново както спомена. Едни познати на майка, избягали от Казакстан и отишли в Аржентина. Там трябвало да избират авартамента прозорец ли да има или баня. Сами разбирате, че положението не е било много добро. Обаче сега се преместиха тук и си живеят много по-добре от Аржентина или Казакстан. И не биха се върнали. Не съм била в Казакстан, незнам дали положението е като в БГ или не, обаче като гледам и аз не бих се върнала в България. Първо че бих загубила година или две в училище. Второ, работата на нашите и моята след време. Дори ако зависеше от мен, ако не беше главно сестрата аз и това лято не бих се върнала. А бащата онзи ден го чух да казва: "С парите които ще пропилея да се върна в България, 3 пъти щяхме да отидем до Куба"

Върнете се в началото
B.G.
МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2008 11:00 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

Няма да те разпърам на кръст, просто ти се чудя. Щом така го усещаш, просто нямам какво да ти кажа. И все пак да не забравяме, че ти си била дете, когато си тръгнала от там и е много по-лесно да скъсаш всички връзки с родината. Даже не ти е никакъв проблем, вече го написах по-горе. Приятелите не ти обръщат гръб, ти им обръщаш гръб. Ти се изнасяш. За твоя личен пример - истината е, че хлапетата нямат акъл за две стотинки. Не можеш да очакваш разумни действия от тях. И все пак, всички вие сте живяли/учили на едно място, те са си останали, а ти си изчезнала на някъде. Сети се кой на кого обръща гръб. Казахстан и Аржентина са с доста по-нисък стандарт от нас. Там положението е наистина трагично, няма място за сравнение. А България е една приятна за живеене страна, което се доказва от това колко много чужденци всяка година си купуват къщи и вили край селата, защото хем не мизерстваш, хем ти е спокойно. Хората оценяват какво ние имаме в повече от тях, а пък тук продължаваме само да плюем. Това е много дразнещо, как по цял ден слушам колко зле било всичко, а не съм чул една хубава приказка за града и страната им от хората, които живеят в тях. При положение, че сигурно 90% от населението на света живее по-зле от нас. Защото определено има хубави неща, които можем да видим, стига да не си затваряме очите пред тях.
МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2008 8:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Индианец

Famous Monster написа:

Да ти кажа само защо ги купуват. Не защото им е кеф от горичките и нещицата, а защото с пенсията, която получават от тяхната си страна тук живеят като царе. Wink Я сравни сега. За нашите работещи е скъпо , а за тяхните пенсионери е евтино. Ще ти кажа, че с баба ми, която ще се върне от Германия след по-малко от месец, ще живеем в центъра на София само и единствено с пенсията й. Smile Двечките. =)
Ай, честито на печелившите.

Не мисли, че не ми е ясно Wink Аз пък в отговор ще те питам защо според теб не си купуват къщи в Ирак, където до колкото помня по време на управлението на Саддам средната заплата беше 4$ на месец? Сигурен съм, че и на теб това ти е ясно (:
Теодито написа:
До последно смятах да гласувам за Bate Goiko и GavRaiL, но последните постове ме разубедиха. Как ще живеем по-добре от 90% от населението в света о.0 Не казвам, че е някво трагично и просълзяващо, но положението, в което се намираме съвсем не е толкова розово, колкото го изкарва Bate Goiko. Все пак наистина, има различни стандарти, може би живеем по различни стандарти... с това си го обяснявам.

Колкото до това, защо сумати чужденци идвали тук, аз веднъж гледах някъде по ТВ-то, един англичанин си купуваше земя по черноморието и го питаха защо и той "Когато някой предприемач дойде, да строи тука курорт, искам да му се налага, земята да я купува от мен."

Земята е изчерпаем ресурс и е адски ценна, аз съм твърдо против разпродаването и на разни чужденци. Тя си е наша, трябва да я пазим и развиваме и ми е болно, че я разпокъсваме за пари... :/

Та, повече ми харесаха постовете на Алекс, защото включи неща от личен опит или от опит на познати. Гласувах за тях (:

А аз не съм твърдо, зад никоя от тезите - разбирам и ми е напълно ясно, защо хора отиват в чужбина (не е защото са предатели!), ясно ми е и защо е хубаво да се остане в България - въпрос на избор (вече се повтарям) Обаче като се замисля, не познавам човек, който ако има възможност за по-добър живот в чужбина ще остане тук.... Rolling Eyes

Ами ето ти простата сметка
Азия - един милиард индийци живеят като скотове. Положението предполагам си гледала по филмите как е. Пълна мизерия, циганетата драпат боси по улиците на столицата на страната барабар с кравите. Като цяло - много нисък стандарт. Китай - като изключим големите разрастващи се икономически центрове(Шанхай, Пекин), масата китайски народ живеещи под прага на бедността пак са над милиард човека. Въобще в цяла Азия, освен Южна Кореа, Япония и може би някоя и друга Сандоканска република(макар че за тях се съмнявам), хората живеят много по-зле. Цяла Африка, цяла Латинска и Централна Америка. Кой живее по-добре от нас? Канадците, янките и западноевропейците. Това колко хора са? Сега отварям атласа, за да бъда по-конкретен.
Европа - 692 000 000 човека, без балканските и бившите съветски републики, не повече от 500 000 000.
Северна Америка+Австралия и Океания - около 300 000 000(САЩ-250, Канада-27 и Австралия и района около 30, според моя атлас). 800 000 000 на 6 000 000 000 човека. 8/60=13.3% живеят по-добре от нас. Всичко това много приблизително и набързо сметнато. Само мога да съжалявам, че това твърдение за 90те процента те е отказало от нашата позиция, но сама виждаш, че е напълно реално. Не казвам, че в България положението е розово. Просто защото когато говоря за положение или стандарт на живот не гледам в цветове. Предпочитам да се изразявам цифрово, доколкото мога. Или както се казва, това е положението и друго няма (:
Англичанинът, който си купил земя на морето, за да я препродава е по-особен случай. Той инвестира в недвижими имоти, аз говоря за случай, в който хората си купуват къщи, за да живеят тук. А и може да помислиш защо си купува имоти точно тук и защо смята, че цената им ще нарастне. Ще ти подскажа, причината не е , че държавата се разпада, защото тогава щеше да поевтинее.

Последната промяна е направена от B.G. на Сря Фев 13, 2008 11:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
GavRaiL
МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2008 11:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

И ето че свършвам с моята глобална пропаганда. Very Happy

Ирония на съдбата е че всички обичат страната си, а говорят за бягство от нея. Нещо като да си говориш на най-любимото си кученце, но то да е затворено в клетка и да е по-далече, ако може. Съгласен съм с Бате Гойко, че всъщност излиза, че ти си обърнала гръб на приятелите си, когато си заминала, за Алекс Малфой говоря. Не те напускат родното си място, ти го правиш всъщност. И защо всъщност сте заминали, за образование? За просперитет? Възможности? Това са абстрактни понятия, ако заминеш, можеш да ги имаш, може и не и тук е така, може би шанса е по-малък. А и не съм съгласен, че е по-хубаво да се бъхтиш в чужбина да учиш със същите усилия там, от колкото тук. Имам се за кадърен искам да ми е по-трудно Very Happy . Образованието ни определено не може да се сравнява с другите "Суперсили", но според мен е на доста добро ниво. Обяснил съм го на доста места във форума, даже май и тук. Very Happy В крайна сметка отиваш в чужбина, учиш, хващаш се на престижна работа с няколко хиляди надница, бачкаш от 9 до 9 и умираш богат. Ако това е щастието, приемам го, всеки има какво да преследва в живота си. Аз пък ви давам три причини.

Остани заради Семейството.
Остани заради Приятелите.
И не на последно място, остани заради Родината. Аз определено заради това ще остана. Не казвам, че другите не биха ме накарали да остана, но може би имам нужда от почивка и от двете. Very Happy Нека да обобщим обаче, какво ви кара да заминете? Възможностите... Със сигурност България както казах не може да се мери по възможности с другите. Но времето ще изравни всички ни. В България всичко се случва с време. Бавно, но сигурно. За всичко си има време, по-добре късно от колкото никога. Ще дойде време и всеки ще направи избор...

BG FoReVeR
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Иди на страница 1, 2, 3  Следваща Страница 1 от 3

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov