Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Създайте нова тема  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения
 Пророчество(то)? « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
fleur1510
МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 9:31 pm    Заглавие: Пророчество(то)? Отговорете с цитат

barely tolerable

Местожителство: Pemberley

Да, става дума и за всеизвестното пророчество на Трелони, но и за пророчествата като цяло. Smile

Първо някои цитати във връзка с пророчества.

Според обясненията на Дъмбълдор:

Цитат:
Voldemort tried to kill you when you were a child because of a prophecy made shortly before your birth. He knew the prophecy had been made, though he did not know its full contents. He set out to kill you when you were still a baby, believing he was fulfilling the terms of the prophecy. He discovered, to his cost, that he was mistaken, when the curse intended to kill you backfired. And so, since his return to his body, and particularly since your extraordinary escape from him last year, he has been determined to hear that prophecy in its entirety. This is the weapon he has been seeking so assiduously since his return: the knowledge of how to destroy you.ʹ

Цитат:
He believed that in killing you, he was destroying the danger the prophecy had outlined. He believed he was making himself invincible.

Цитат:
"If Voldemort had never heard of the prophecy, would it have been fulfilled? Would it have meant anything? Of course not! Do you think every prophecy in the Hall of Prophecy has been fulfilled?"

"But," said Harry, bewildered, "but last year, you said one of us would have to kill the other —"

"Harry, Harry, only because Voldemort made a grave error, and acted on Professor Trelawney's words! If Voldemort had never murdered your father, would he have imparted in you a furious desire for revenge? Of course not! If he had not forced your mother to die for you, would he have given you a magical protection he could not penetrate? Of course not, Harry! Don't you see? Voldemort himself created his worst enemy, just as tyrants everywhere do! Have you any idea how much tyrants fear the people they oppress? All of them realize that, one day, amongst their many victims, there is sure to be one who rises against them and strikes back! Voldemort is no different! Always he was on the lookout for the one who would challenge him. He heard the prophecy and he leapt into action, with the result that he not only handpicked the man most likely to finish him, he handed him uniquely deadly weapons!"

Тъй, значи повечето пророчества въобще НЕ са били чути или пък изпълнявани? Тогава какво е значението на думата "пророчество"? От по-горното твърдение може да се направи извод, че почти всеки може да направи пророчестно, т.е да каже/предрече нещо за някой и ако някой /друг/ го чуе и изпълни, тогава е вярно, т.е става реалност, действително се случва. Тогава дали Невил чупи чашите /или каквото беше там/ в третата книга, поради факта, че проф. Трелони го е предсказала, т.е по някакъв начин инстинктивно й изпълнява пророчеството??!! Тогава какво означава пророчество - може ли всеки да направи такова и ако някой го чуе, му повярва и го изпърни, то се случва? Защото фактически така излиза или аз нещо бъркам?!

А и още нещо- как така Волди не е наясно с това? Става дума за магьосник с изключителни сили и способности, който изглежда не знае елементарни неща за пророчествата? Знам, че Дъмбълдор го обяснява това и че ще кажете, че не е мислил много, тъй като е искал веднага да убие човека, който има вероятност да го унищожи и в всичкото това бързане, не осъзнава, че всъщност сам задейства пророчеството и си създава сам най-големия враг. Но съвсем безмозъчна постъпка ми се вижда това, дори и с обяснението на Дъмбълдор. Нз, защо си мисля, че Волди все пак мисли /малко или много/, преди да направи нещо?! Все пак не може Снейп да му е казал пророчеството, Волди да е решил, че става дума за Хари и да се е запътил да го убива! Знаем, че той доста обвисля действията си и не действа чак толкова импулсивно. Просто не мога да си обясня как Волсеморт може да допусне толкова нелепа грешка... Ако тази част от темата ви се вижда безсмислено инатене от моя страна на нещо, което си е перфектно обяснено от Дъмбълдор, моля не ми обръщайте внимание.

Пускала съм теми и в други форуми за това какво всъщност означава да направиш пророчество, но нещо не получавам добри отговори. Зато ва и пускам темата и се надявам някой да ми помогне да намеря отговор на поне някои от въпросите в поста. Мерси на всички, които отговорят Smile

Сърце не ми дава да затрия толкова хубави постове, затова в 'Арихив'.
- drunken lullaby
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Marshal
МнениеПуснато на: Вто Дек 12, 2006 11:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: Bourgas

Ами може би има нещо което не знаем ,нещо между Лили,Джеимс и Волдемор.Може би тои само е чакал някакъв повод да ги убие,и просто когато е чул пророчеството се е отдал на чувствата,а не на разума.
Между другото тази снимка твоя ли е.Ако е твоя значи те познавам.От Бургас ли си? Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kreten4e_f
МнениеПуснато на: Сря Дек 13, 2006 2:04 am    Заглавие: Re: Пророчество(то)? Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: In the Dungeons

fleur1510 написа:

А и още нещо- как така Волди не е наясно с това? Става дума за магьосник с изключителни сили и способности, който изглежда не знае елементарни неща за пророчествата? Знам, че Дъмбълдор го обяснява това и че ще кажете, че не е мислил много, тъй като е искал веднага да убие човека, който има вероятност да го унищожи и в всичкото това бързане, не осъзнава, че всъщност сам задейства пророчеството и си създава сам най-големия враг. Но съвсем безмозъчна постъпка ми се вижда това, дори и с обяснението на Дъмбълдор.

Ами, аз.. нямам кой знае какъв опит с пророчествата, но все пак... За чашите на Невил - според мен е чиста случайност, сам Дъмбълдор казва нещо от рода на "С това общият брой на сбъдналите се предсказания стават 2, трябва да й увелича заплатата". А колкото до това, дали всеки може да прави пророчества - едно е да правиш ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ или да имаш някво 6-то чувство за това, което ЩЕ се случи, а съвсем друго е да си ПРОРОК - т.е. да предсказваш бъдещето (като имам предвид предсказаното да се сбъдва). Извинявай, ако писаното не е аргументирано, сега съм отново на шестата книга и малко съм позабравила какво става в петата, но ще я прочета, за да дам по-нормално мнение Smile) Между другото, за да не пускам нова тема, можеш ли да ми обясниш един доста мистериозен за мен факт : Как така г-н мосю Луцифер.. аа ... Луциус Малфой е в ЗАТВОРА, при положение, че дименторите се подчиняват на Волдемор?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Lady Bella
МнениеПуснато на: Сря Дек 13, 2006 2:19 pm    Заглавие: Re: Пророчество(то)? Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: В света на книгите, но по необходимост завръщаща се понякога и във Варна

Да, въпросът с пророчеството наистина си е сложен, но ще се опитам да ти обясня как го виждам аз. И така, повечето истински пророчества, независимо дали са чути от някого или не се изпълняват. Точно това е смисълът им. Да предскажеш нещо означава да го кажеш преди да се е случило. А за целта е необходима истинска дарба. Трелони по принцип няма такава дарба. Тя си е шарлатанка. Прави неясни предсказания, които могат да се тълкуват многозначно и след това се хвали с резултатите. Случаят с Невил не е истинско пророчество. Това си е чиста проба внушение. Трелони си избира най-слабия психически от групата и му казва, че ще изпусне чашата. Той повярва на думите и и в резултат наистина изпуска чашата. (В това няма пророчество, чисто и просто психология и манипулация на мисълта) Ако Невил не беше изпуснал чашата, думите на Трелони щяха да си останат само думи и на никого нямаше да му направи впечатление, че не е познала. Всъщност тя постоянно използва този подход в клас и наистина няма как понякога да не познае. Smile Ако човекът обаче не се поддаде на внушението, думите няма как да се сбъднат - типичен пример за това е Хари.
Въпросът с пророчеството за Избрания обаче е съвсем различен. То е съвсем истинско. Вероятно в този момент в Трелони се вселява част от дарбата на прабаба и и тя прави истинско пророчество. Не съм специалист по въпроса с пророчествата и не знам какво мисли Джо по въпроса, но бих казала, че в общи линии има 2 вида предсказания - такива, които можеш и такива, които не можеш да промениш. Принципно е добре да знаеш бъдещето, защото може да промениш това, което не ти харесва. Ако знаеш, че си предразположен към алкохолизъм - ще избягваш алкохола. Ако знаеш, че ще те скъсат на даден изпит - ще се явиш на друга дата, когато си по-подготвен и т.н.
В същото време има неща, които просто трябва да се случат, защото са неизбежни и няма начин да ги промениш, дори да знаеш за тях. Например гръцката митология е пълна с подобни случки, а има много филми и книги по въпроса. За пример ще дам обаче една приказка, която е разпространена по-скоро като черен виц: На 1 човек му предрекли, че точно на определен ден ще го удари камион и ще умре. Затова той решил цял ден да не излиза от апартамента си. По едно време на вечерта решил да погледне дали жена му не се прибира. Показал се на терасата и си подал главата и в този момент едно дете от по-горен етаж изпуснало камиончето си, което ударило мъжа по главата и го убило. Извод: Не можеш да избегнеш съдбата си!!!
Както обаче казах повечето неща от бъдещето могат да бъдат променени, защото човекът като цяло е господар на живота и съдбата си. И точно в това вярва и това се опитва да направи Волдемор. Той обаче няма как да знае, че това е едно от тези пророчества, които сами довеждат до своето изпълнение. В литературата има доста подобни, а Джо взема идеята от Макбет. А ето какво казва тя самата по въпроса:

Цитат:
Тhe prophecy (like the one the witches make to Macbeth, if anyone has read the play of the same name) becomes the catalyst for a situation that would never have occurred if it had not been made

Целия отговор се намира ето тук и определено си струва да се прочете, защото е един от най-пълните, които Джо е давала:
http://www.jkrowling.com/textonly/en/faq_view.cfm?id=84
Вижте още и това по въпроса:

Цитат:
ES: What if he never heard the prophecy?
JKR: And that's it, isn't it. As I said, that's what I posted on my site -
ES: I'm glad you put that up.
JKR: It's the “Macbeth” idea. I absolutely adore “Macbeth.” It is possibly my favorite Shakespeare play. And that's the question isn't it? If Macbeth hadn't met the witches, would he have killed Duncan? Would any of it have happened? Is it fated or did he make it happen? I believe he made it happen.

Наистина е много интересно. В пророчеството се казва, че Черният лорд трябва сам да "бележи" Избрания. Ако Волдемор не беше чул пророчеството, той нямаше да го направи. Ако беше чул цялото пророчество - също. И единственият случай, в който ВД би действал по този начин е ако не е чул цялото пророчество, което и става. Smile Оттук нататък започвам да изказвам лично мое мнение и никой не е длъжен да се съгласява с мен. За мен всичко, свързано с това пророчество е предопределено от някаква по-висша сила и е трябвало да стане точно по този начин. Тази сила винаги се опитва да възстанови баланса между доброто и злото. В един момент Волдемор става прекалено силен и е необходимо тази сила да се намеси. Единственият начин Хари да победи ВД е ВД да му предаде част от своята собствена сила. Той не би го направил доброволно и затова се появява пророчеството. Целта на пророчеството е да накара ВД да действа по точно определен начин и затова всички обстоятелства са налице:
Имаме 1 некадърна пророчица, която никога досега не е правила истинско пророчество и която не си спомня, че е направила такова. (Ако Трелони имаше спомен за това пророчество, тя щеше да каже на всички за него, което би обезсмислило целта му)
Пророчеството е направено пред най-подходящия човек и единствения, от когото ВД не би могъл да го измълне със сила. Който и друг да беше чул пророчеството ВД щеше да го разбере.
Налице е подслушвачът, който да предаде цялата информация на ВД.
Налице е също така доверен на ДД човек, който да спре подслушвача в идеалния момент - едно изречение повече или по-малко би било фатално.
Мястото е избрано много подходящо - подходящо е за шпиониране и в същото време позволява на брата на ДД да се намеси в най-подходящия момент. (Представете си, че въпросното интервю се беше състояло в кабинета на ДД. Там Снейп не би могъл да го подслуша и така пророчеството отново не би постигнало целта си)
И така абсолютно всичко е налице и събитията се развиват така, както е било предопределено - ВД разбира само част от пророчеството. Какви са последствията. ВД, който както ДД обяснява поради своя собствен страх от поражение постоянно е нащрек за нещо подобно разбира за пророчеството и решава да го предотврати (както вече казах не е невъзможно да се промени бъдещето, така че това в никакъв случай не е глупост от негова страна). Той няма откъде да разбере целия текст на пророчеството и може би си мисли, че в крайна сметка има достатъчно информация и не му е необходима повече и решава да действа, без да знае, че със собствените си действия задейства изпълнението на пророчеството - "белязва Избрания".
Както вече казах - СЪДБА!!! Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
drunken lullaby
МнениеПуснато на: Сря Дек 13, 2006 11:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

E=mc²

Местожителство: in the neon forest, taking drugs in psychic defense

Поредната интересна тема и поредното блестящо обяснение на Lady Bella.Респект и на двете!
Нямам какво толкова да добавя, а и не виждам смисъл...
Но едно нещо малко повече ме учудва-защо Волдемор вярва на пророчеството?Защо веднага решава,че то е вярно и трябва да се изпълни?Просто грешка или и преди това му се е случвало нещо подобно и бърза да се подсигури?Дали въобще проверява за Трелони някъде,преди да се хвърли сляпо да изпълнява това,което е казала?Съдба?
Айде някой ако може да пише нещо
МнениеПуснато на: Вто Яну 16, 2007 2:32 pm    Заглавие: ИЗБРАНИЯТ Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: В света на книгите, но по необходимост завръщаща се понякога и във Варна

От момента, в който започнах да се интересувам от ХП, почти няма ден, в който да не съм влязла в Мъгълнет, като обикновено това ми отнема точно 2 минути - да проверя дали няма някоя интересна новина и дали има нова статия. А статиите им обикновено са интересни. Въпреки, че по-голямата част от теориите, които се развиват са доста неправдоподобни и относително лесно оборими, в тях почти винаги има по някой детайл, който е наистина интересен и ме е карал да се замисля. Никога обаче не ми се беше случвало да се разколебая и да се усъмня в нещо, смятано до този момент от мен за сигурно. До преди 2 дни. Цялото това предисловие е, за да ви накарам да прочетете и то изключително внимателно ето тази статия:
The Other Boy - Neville, the Prophecy, and How We've Been Duped
За какво става дума - за това, че Джо съвсем умишлено се опитва да заблуди абсолютно всички за това, че пророчеството се отнася до Хари, а в същност то да е за Невил. Shocked Shocked Shocked
И така, на своята страница Джо даде отговор на въпроса:

What is the significance of Neville being the other boy to whom the prophecy might have referred?
и по този начин опроверга тази възможност. Дали обаче наистина е така? Едно от нещата, които са безспорни за Джо е способността и да си играе с думите. Във въпросния отговор, който без съмнение е изключително внимателно обмислен Джо потвърждава, че Хари е Избраният (ТHE CHOSEN ONE). Е, това е несъмнено, защото е ясно, че ВД го е "избрал". Това обаче не означава със сигурност, че Избраният и Човекът, за когото се отнася пророчеството (THE ONE WITH THE POWER TO VANQUISH THE DARK LORD) са един и същ човек. И тук Джо казва следното:
Цитат:
Dumbledore believes Voldemort did indeed choose the boy most likely.
И всички ние повярвахме, че това, което ДД мисли е истина - в крайна сметка това все пак е ДД, а самата Роулинг беше казала, че когато иска да каже нещо в книгите го казва чрез ДД или Хърми. Забележете обаче, че Джо в случая не говори със свои думи, а чрез ДД, което винаги и дава възможност по-късно да каже: "Но това не го казах аз, каза го ДД, аз в никакъв случай не съм излъгала. Wink "
И тук отново опираме до доверието ни към ДД. В една друга тема защитавах със зъби и нокти тезата, че ДД е непогрешим, Дори написах следното нещо:

Lady Bella написа:
Единствената причина по-голямата част от читателите да смятат, че Дъмбълдор е сбъркал в отношението си към Снейп са именно неговите собствени думи, че и най-умният човек може да допусне грешка. Ако не беше казал това предполагам, че доста по-малко хора щяха да повярват в предателството на Снейп (виждате ли противоречието, все пак отново всички вярват на Дъмбълдор Wink ). Дъмбълдор обаче не казва, че Е допуснал грешка, казва, че МОЖЕ да допусне грешка. И според мен това е много хитър похват на Роулинг да ни заблуди, като в крайна сметка се окаже, че Дъмбълдор все пак НЕ Е сгрешил.

В никакъв случай не се отказвам от тези свои думи - напротив! В същото време обаче трябва да призная, че тук маааалко попреувеличих доверието си в ДД (За втори път тази седмица ми се налага да правя подобно признание Confused ). Защото макар и да съм убедена в преценката му относно Снейп, все пак не съм изключила за себе си възможността да е допуснал някаква друга мнооого сериозна грешка, но просто не ми идваше идея каква би могла да е тя, докато прочетох въпросната статия. И колкото и да се опитвам, не мога да оборя тази теория напълно, идват ми някои възражения, но те не са чак толкова силни, че да опровергаят напълно тази блестящо защитена теза. Затова и ще ги изложа едва след като разбера какво мислите по въпроса.
Върнете се в началото
Lu Siu
МнениеПуснато на: Вто Яну 16, 2007 6:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Хм... Ами аз... ъъъ... не съм много съгласна... ъъъ... с почти всичко Very Happy
Та подред.
Първо за двата вида пророчества. Ами чесно казано не мисля, че има такива. В смисъл, първото си е чисто предположение или по-скоро дори логическа зависимост: Ако се напия много здраво, утре ще ме цепи главата. Така всеки, който те види да пиеш много би ти казал, че утре ще те боли главата и това би ли било пророчество? Аз мисля, че не. Същото е и с примера за изпита - ако знаеш, че не си си научил, също така знаеш, че ще се провалиш. Пак логика. Ако предсказанието ти е направено на базата на наблюдения/знания/такива подобни то значи това не е никакво пророчество - доколкото знам статистите понякога се занимават с такива изследвания. Докато самите пророчества са друго - това е твърдение, което без видими(коствени) доказателства(спрямо датата на издаване) все пак се сбъдва. Пророчество е предварително казване на нещо, което не може да се предвиди. Примерно на изпит по литература. Някой ти казва, че темата ще е за Вазов и после тя се оказва такава. Но 100% има още десетина човека, които си питала, и всички други са ти дали различен отговор. Което е по-скоро в крага на вероятността. И така дали това е пророчество в крайна сметка? Ами може да се разглежда по и по двата начина. Защото наистина то е извън нашите възможности за промяна и така или иначе е щяло да се случи, независимо от това дали ние сме били там или не, но все пак е само възможност от, образно казано, 30 теми. Мнозина го наричат случайност Wink Пророчеството за Хари е на практика същото. Само дето е обвито в мистицизъм, казано е в транс и... ами изглежда доста повече като пророчество, както въображението би могло да си го представи с доста солидна нишка на мелодрама. Всъщност дори и Том да не беше убил родителите му, Хари все пак щеше да се опитва да го спре - в крайна сметка Лили и Джеймс щяха да го възпитат, и ако след тези всичките години Том беше все още лош и на 1во място те все още щяха да се борят срещу него и с тях и Хари. Просто възможността щеше да е 1:100000 или повече дори и пак щеше да се разчита на онази мила случайност.
Имах още много за писане... Наистина. Но времето ме притиска, така че другия път ще се опитам да се постарая повечко.

fleur1510
МнениеПуснато на: Вто Яну 16, 2007 8:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

barely tolerable

Местожителство: Pemberley

Lady Bella, статията твърди, че Волди се още не е направил избора си, ето:

Цитат:
We’re meant to assume that the part of the prophecy that states “…and the Dark Lord will mark him as his equal, but he will have power the Dark Lord knows not,” was fulfilled when Voldemort attacked the infant Harry that night in Godric’s Hollow. This is a ruse. It is more likely that this event hasn’t happened yet, and it is Neville who will be marked.

А какво е станало в "Годрикс Холоу" тогава? И къде отиде любовта - силата, която Хари притежава и с която (единствено) може да се унищожи Волдемор? Всички тия приказки на Дъмбълдор се оказват излишни и изведнъж Невил се превръща в този, който ще унищожи Волдемор?! Не може ей така просто да забравим за това Shocked Плюс това, аргументите ми се виждат доста слаби - хаха, anonymity, т.е на Волди ще му дойде като гръм от ясно небе - то вярно, че е така, ама какво от това?

Цитат:
Джо потвърждава, че Хари е Избраният (ТHE CHOSEN ONE). Е, това е несъмнено, защото е ясно, че ВД го е "избрал". Това обаче не означава със сигурност, че Избраният и Човекът, за когото се отнася пророчеството (THE ONE WITH THE POWER TO VANQUISH THE DARK LORD) са един и същ човек.

ЕЕее, как да не е едно и също. Нали в пророчествата се казва, че този със силата да унищожи Волди ще бъде белязан, т.е избран от самия Волди!

Цитат:
THE ONE WITH THE POWER TO VANQUISH THE DARK LORD APPROACHES...BORN TO THOSE WHO THRICE DEFIED HIM, BORN AS THE SEVENTH MONTH DIES...AND THE DARK LORD WILL MARK HIM AS HIS EQUAL, BUT HE WILL HAVE POWER THE DARK LORD KNOWS NOT...

Става дума за избора на Волдеморт, той е важен. Както и Дъмбълдор казва, Волдемор си създава САМ врага, той му дава силите.

Цитат:
Voldemort singled you out as the person who would be most dangerous to him — and in doing so, he made you the person who would be most dangerous to him!

Тоест кой ще победи Волди ЗАВИСИ единствено то него - той си избира кой да го победи. Хаха, тъй му се пада.

Иначе доста от това, което казва Дъмбълдор, се оказва безпочвено и направо безсъдържателно, все едно Роулинг да зачеркне голяма част от историята.... Пък и не вярвам Невил да се окаже по-важен, избраният или нещо такова, иначе книгата няма да се казва "Хари Потър" все пак... Мисля, че поредната неправдоподобна и прекалено преувеличена теория. Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Morgana le Fay
МнениеПуснато на: Съб Яну 20, 2007 1:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: В реалността

Доголяма степен нещата,които щях да казвам по темата fleur1510 вече ги е споменала.Така че,за да не се повтаряме ще кажа че съм напълно съгласна с нея.Искам само да вметна нещо:
Цитат:
It is more likely that this event hasn’t happened yet, and it is Neville who will be marked.

Как така бе?Данеби случайно един белег като този на Хари да става току-така?И защо ще му е на ВД да белязва Невил като HIS EQUAL.Неможе това да стане два пъти.Белязвайки Хари Вд вече е направил своя избор за това кой според него е най-вероятния човек за който говори пророчеството.Проблемът в цялата история е че се разделят понятията The Chosen One и The One with the Power to Vanquish the Dark Lord,при положение,че те са неразделни!Нали "Този,който има силата да победи Черния лорд" я има точно защото е бил "Избран" от самия Черен Лорд и обратно-не може да си Избран и да нямаш силата да го победиш.Белега изравнява нещата,прави ВД и Хари "Равни",но това,което наклонява везните е THE POWER THE DARK LORD KNOWS NOT a.k.a любовта.Ето,всичко си пасва на място,защо ще трябва тепърва в последната книга Невил да се окаже Избрания?Няма никаква логика.Такава вероятност просто не съвпада с целия план на книгите.
Hedvig
МнениеПуснато на: Съб Яну 20, 2007 1:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: In Hagrid's hut playing tug-o-war with Fang

Хмм, много интересни версии и разсъждения изчетох тук.
Генерално за пророчеството, не само това, което е направено за Избрания - всичко е въпрос на вяра, внушение. И се оказа, че на това са подвластни не само мъгълите.
Не смятам, че Трелони е шарлатанка, просто наистина не притежава никаква дарба и само в онзи заветен момент, когато изрича съдбоносното предсказание, бива ръководена от духа на своята знаменита прабаба. Разбира се, че този фактор изиграва решаваща роля за това кой и как ще повярва в предсказанието... в зависимост от това какво търси, какво очаква от живота си. Така се стига и до различията в тълкуванията и разбиранията.
Лично аз не се съмнявам, че Избраният е именно Хари. Невил е намесен, за да се предостави възможност на тези, които следят историята, също да бъдат поставени пред избора на героите, да вземат решение, но за себе си. Това е майсторството на Джо. Smile
poison_ivy
МнениеПуснато на: Нед Яну 28, 2007 9:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ученик
Ученик

Местожителство: Момичешката спалня на Грифиндор

Хм.Тук наистина прочетох мн интересни неща,но не съм склонна да се съглася със вс тях(нали все пак си остават лични разсъждения).Та говорейки си за пророчеството(това засягащо Хари и Волди)съм напълно убедена,че то е трябавло да бъде направено и чуто,наполовина и цяло от хората,които е трябвало да го чуят.Но това не е само съдба,вярно е че съдабата определя насоките на живота ни,но съм склонна да вярвам,че тук е намесена мн по-висша сила.В мн от митологиите на народите се говори за богве-тоест сили-отмъстители,възмездители,които привеждата в ред света ни.Не мисля,че Волдемор сам е постигнал св(огромна мощ,владетелство над други)-по-скоро му е било разрешено.И още от момента,когато Вд е станал могъщ вече е бил обречен на провал.И тук се намесва пророчеството-Хари е трябвало да бъде възмездителя,човекът,който да поправи грешките,да заличи вс рани,да донесе със себе си надеждата,която Вд е изтръгнал от света,подобно на диментори изсмукващи душата на човек.Те са двете противоположности,двете сили,които се сблъскват и се унищожават една друга,и след това вс отново се възражда,светът е свободен да поеме по нов път.Всичко малко наподобява ситуацията със Star Wars,трябва да има баланс в енергиите.Та да се върна там откадето започнах,това е пророчество,което е трябвало да бъде чуто.Което пък отвежда до заключение,че има и не токива важни пророчества,които чути или не ще се сбъднат.А това,то за да се сбъдне трябва да бъде чуто и част от изпълнението му(макар не очевидно)са и мястото където е изречено то,човекът,който ге е чул и часта,която е останала в тайна.
Колкото за другите пророчества те наистина нямат такова значение в живота на човек.Сигурно е имало хиляди,милиони нечути пророчества и точно това иска да каже Дд с това,че много от пророчествата от залата спророчествата в отдел Мистерии не са чути,защото бъдещето ще си остане там,непроменено независимо дали си го чул или не,това е неизбежността на съдбата:дори да се опиташ да я промениш,винаги стигаш до там,където ти е било отредено.
Надявам се да звучи правдоподовно,както ми се струва и на мен?! Rolling Eyes Wink

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hp_fen1997
МнениеПуснато на: Вто Окт 07, 2008 4:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Far..far away..

Волдемор вярва на пророчествато може би защото се чувства застрашен от самия факт,че някой може да го унищожи.Навярно нашия Волди изобщо не е дал 5 пари,че пророчествато може и да не е вярно! А то е наполовина вярно,но не защото така е казала Трелони,а може би защото(поне така аз мисля)Хари също е повярвал и се е почувствал(как да кажа)...длъжен да унищожи Лорда.

А колкото на нашия Лорд....той се е почувствал застрашен именно заради пророчеството.И ако това пророчество не съществуваше,наш Волди никога нямаше да тръгне да прави магии и щуротии и да се опитва да убива бебета.

Но какво ли щеше да стане,ако пророчестваото не съществуваше?Щеше ли Волдемор някога да разбере,че има момче,за което се предполага,че трябва до го наш Волди?А?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Алекс Малфой
МнениеПуснато на: Чет Окт 18, 2012 6:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Suomalainen

Местожителство: Helsinki, Finland

от архив
Could end in burning flames or paradise

_'Cause we're young and we're reckless
_____We'll take this way too far
______It'll leave you breathless
________Or with a nasty scar

______Got a long list of ex-lovers
_______They'll tell you I'm insane
____But I've got a blank space, baby
_______And I'll write your name
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема  Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения Страница 1 от 1

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov