Потър Мания Форуми
Потър Мания
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 Хуморът в 'Хари Потър' « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
virosh
МнениеПуснато на: Пон Фев 16, 2009 3:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Полковник

Местожителство: в.търново

В мноого малко книги, да не кажа в почти никоя не се срещу хумор.Говоря за всички книги.Иначе в Хари Потър е в изобилие.Роу определено знае как да развеселява читателя.
МнениеПуснато на: Вто Фев 17, 2009 12:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

E=mc²

Местожителство: in the neon forest, taking drugs in psychic defense

plamen14 написа:
В мноого малко книги, да не кажа в почти никоя не се срещу хумор.Говоря за всички книги.

Слънце, говориш глупости.
Удхаус, Джеръм Джеръм, Пратчет, Уелш, Алеко, Молиер, Шекспир, Бегбеде, Уайлд, О'Хенри и айде да не продължавам, щото са поне 20 пъти повече и то само тези, които аз познавам. ффффф
МнениеПуснато на: Вто Фев 17, 2009 1:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вещица по призвание

Местожителство: По-натам и от запада, отвъд земята, народът ми танцува на другия вятър...

drunken lullaby написа:
plamen14 написа:
В мноого малко книги, да не кажа в почти никоя не се срещу хумор.Говоря за всички книги.

Слънце, говориш глупости.
Удхаус, Джеръм Джеръм, Пратчет, Уелш, Алеко, Молиер, Шекспир, Бегбеде, Уайлд, О'Хенри и айде да не продължавам, щото са поне 20 пъти повече и то само тези, които аз познавам. ффффф

Бегбеде, уфф...уфф, защото прозренията му са старшнички Smile Тъкмо приключих две негови неща.
Да добавим и Пелевин, а? Smile
virosh
МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 2:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Полковник

Ъъ, не схванах защо ми ги изброяваш.Просто книга без поне малко хумор не харесвам много.Да не говорим, че през последния месец четох книги на Пратчет, О Джеймс а и съм чел Джером.Да не би да казваш, че липсва хумор в тях? Shocked Защото ако да, това е огромна глупост.
МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

E=mc²

Местожителство: in the neon forest, taking drugs in psychic defense

plamen14 написа:
Ъъ, не схванах защо ми ги изброяваш.Просто книга без поне малко хумор не харесвам много.Да не говорим, че през последния месец четох книги на Пратчет, О Джеймс а и съм чел Джером.Да не би да казваш, че липсва хумор в тях? Shocked Защото ако да, това е огромна глупост.

Ох, слагайте си правилно запетайките, бре! Very Happy От предишния ти коментар бех разбрала, че "в почти никоя книга нема хумор", па ти си искал да кажеш точно обратното.

Бегбеде е по черния хумор ( или поне аз останах с такова впечатление ), затова го сложих, макар и да съм му чела само "Екстази" и то заради една великолепна пиеса, направена по разказите. Те самите не ми харесаха с две-три изключения.
С Пелевин не съм запозната.
МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 11:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Министър на магията
Министър на магията

Аз лично и в "Здрач" забелязах много хумор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Elentari
МнениеПуснато на: Сря Фев 18, 2009 2:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вещица по призвание

Местожителство: По-натам и от запада, отвъд земята, народът ми танцува на другия вятър...

drunken lullaby написа:
plamen14 написа:

Ох, слагайте си правилно запетайките, бре! Very Happy От предишния ти коментар бех разбрала, че "в почти никоя книга нема хумор", па ти си искал да кажеш точно обратното.

Бегбеде е по черния хумор ( или поне аз останах с такова впечатление ), затова го сложих, макар и да съм му чела само "Екстази" и то заради една великолепна пиеса, направена по разказите. Те самите не ми харесаха с две-три изключения.
С Пелевин не съм запозната.

Чели сме различни неща на Бегбеде. Аз неотдавна четох "9,99 лв." и " Любовта трае три години". Не че липсва хумор в тях - просто визията за нашия свят е доста подтискаща, защото е доста вярна...талантлив е, но на мене като че ли няма да ми стане любим пиксател.
Пелевин е нещо като ужасното дете на руската литература в момента - скандален, но и сериозен. На бг са издадени "върколашки метаморфози" и "Поколението Пи", мисля. Може да са издали и още нещо, не съм сигурна.

v@l_43ev15, и аз мисля, че в Туайлайт има хумор. Доста приятен.
virosh
МнениеПуснато на: Чет Фев 19, 2009 1:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Полковник

О, и аз го забелязах.Извинявам се, че се получи така, ама съм скаран със запетаите. А иначе хумора на пратчет е невероятен. Very Happy
МнениеПуснато на: Чет Фев 26, 2009 9:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Велико Търново

Определено хуморът присъства ! И това е много добре .. Не мога сега да дам точен цитат,но помня,че много се смях на един откъст от шестата книга,където едно канарче,измагьосано от Хърмаяни,се облекчава на главата на Шеймъс Финиган. Turn
Jumbie483
МнениеПуснато на: Нед Апр 26, 2009 7:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Определено Роу има чувство за хумор.
Голямо впечатление ми направи, че на места, които въобще не са смешни (като случки), все пак присъства хумор и се чудиш да се смееш ли или не.. Браво за това на Роулинг.
МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2010 12:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Директор
Директор

Местожителство: Gallifrey

Хумор в книгата си има. Когато си препрочитах книгата на английски (или по-скоро четох фик, в който героите четат книгите) ми се мярна следния цитат от Философския камък (когато Хари се опитва да си вземе "Куидичът през вековете" от Снейп):
Цитат:
Snape and Filch were inside, alone. Snape was holding his robes above his knees.

Други примери няма да давам, но това, дали Роулинг съзнателно го е допуснала или не, ме уби :Д.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
He-Who-Must-Not-Be-Named
МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2010 1:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

I do believe in Nargles

Местожителство: Царство Таратория

Kenny, това, което си цитирал, не мисля че спада към категорията на хумористичните неща. Просто извадено от контекста звучи глупаво и то ако имаш определени нагласи (като Ел например).

Хуморът обаче е един от най-важните елементи на тази книга. Джоан Роулинг е изпъстрила историята с безброй малки смешни детайли, които вършат няколко полезни функции:

1. Улесняват четенето - Някои явтори, от зор да бъдат сериозни, правят книгите си сухи и трудни за поглъщане. Естествено на някой дълбококритични и всеотричащи твърдят харесват точно този по-сух и неприятен стил, но това са си друга категория хора. Истината е, че колкото и изпълнена с мъдрост, философия и психология да е една книга, ако тя е скучно написана никой не я харесва (освен авторът и майка му).
Това е все едно да ядеш сандвич със салам - хлябът е историята, саламът е поуката. Колкото и да е пресен хляба и колкото и да е вкусен салама, не можеш да ядеш много от това, защото е сухо. Но я сложи малко салата, да видиш как лесно и вкусно става. А ако има и кока-кола ще бъде перфектно (колата не е метафора, говоря буквално).
2. Стимулира препрочитането - преди време гледах един фокументален филм за моята голяма любов - кока-кола. И в този филм обясниха, защо колата никога не омръзва. Оказа се, че организмът не може да запомни вкуса на колата, следователно никога не може да се насити.
Същото е и с Хари Потър. Всички тези незначителни забавни елементи правят всяко ново препрочитане като едно съвсем ново преживяване. Колкото и пъти да си чел книгите никога не можеш да запомниш тези хилядастотин неща, и винаги ще откриеш нещо, което си пропуснал или забравил.
Обаче в това отношение нищо не може да се сравни с колективното четене. Когато четеш с някой друг, все едно преживяваш всичко за пръв път. Поне аз така го чувствам.
3. Скрива следите - Куиръл се оказа слуга (и може би приятел Wink ) на Волдемор, Джини беше отворила Стаята на Тайните, Петигрю през цялото време е бил жив и се е мяркал в историята, Муди беше Крауч и още и още. Джоан Роулинг е дала толкова много следи и толкова много улики, но как да ги забележиш, когато са затрупани с шегите на близнаците Уизли, пакостите на Пийвс, умозаключенията на Рон ("Де да знам?"), неволите на Невил и тн.
По тази причина всяка част на "Хари Потър" трябва да се чете най-малко два пъти. За да си скубеш косите и да си викаш: "Как не съм забелязал това? Как не съм се усетил, че е така?"

Много мразя като почна да пиша кратък коментар, а то вземе че стане хърмаянско съчинение. Ще гледам да съм по-кратък вече.

Стилът на Дж. К. Роулинг е уникален и неподръжаем. Затова не обичам да чета фен фикшъни - авторите докарват света, но не и атмосферата на ХП вселената. Понеже хумористичните елементи в книгата не целят просто даж забавляват читателите. Те ни разкриват и малко за начина на мислене на магьосниците. Магьосниците обичат да се забявляват. Дори кавгите в повечето случаи са забавни, понеже магическите сили дават по-голямо поле за въображението при отмъщенията. Ако една мъгълска жена се разяри на мъжа си, ще започне да хвърля чинии, но една вещица може да направи далеч по-интересни неща с магическата си пръчка, от които заклинанието за летящи сополи е най-лекото... макар че тук Хари Потър сигурно ще възрази.
Един мъгълски скандал вероятно ще завърши със сълзи и кръв, дакато при магьосниците нищо чудно някой да излезе с тоалетна чиния вместо глава.
И както 1nt3grat0r спомена (или по-скоро е споменал преди повече от година Sad ), хуморът в последните книги рязко намалява. Това Роулинг е направила с цел - за да видим контраста между свободния магьоснически свят и светът по време на войната. Да видим как сянката на Волдемор засенчва душите на магьосниците, поглъща щастието като диментор и заглушава смеха като самата смърт.
Забелязахте ли как в последната книга за всеки забавен момент и за всеки миг на щастие героите плащаха непосилно висока цена?
Смяхме се на Седемте Потър и загубихме Хедуиг и Муди.
Радвахме се за Бил и Фльор и министерството падна.
Бяхме щастливи, че сме открили средство за унищожаване на хоркрукси и Рон избяга, а след това последва и инцидентът в Годрикс Холоу.
Радвахме се и се смяхме на Потър Прегледа, и получихме разходка до имението на Малфой, а Доби получи и подарък от Белатрикс Лестранж.
Смяхме се на шегата на Пърси и... е, схванахте ми идеята.

Колкото повече мисля за тази книга, толкова повече разбирам колко съвършена е тя. И, дори сам съм изненадам, започвам да я обичам все повече, макар и да си мислех, че повече от това просто не може.

Исках да кажа още нещо, но го забравих. Като се сетя ще пиша пак.
sankata3
МнениеПуснато на: Сря Юли 07, 2010 2:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор
Професор

Местожителство: Кремиковци...да бе да

Хуморът е много важна част от книгите и определено ги подобряват Smile Всъщност в тях има по нещо от всеки жанр и може би затова толкова хора ги харесват. Много са разнообразни

The best of us can find happiness in misery...
Върнете се в началото
ДжифДжиф
МнениеПуснато на: Сря Юли 07, 2010 3:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Носител на Ордена на Мерлин
Носител на Ордена на Мерлин

Местожителство: the Burrow

някво, съжалявам, че развалям хубавия коментар на Мишо, но исках да кажа някви работи, които са безсмислени, ама пък така.
He-Who-Must-Not-Be-Named написа:
Куиръл се оказа слуга (и може би приятел Wink ) на Волдемор

when you look at you and me
that we're different, different as any <3 ;d
нищо, пея си ;д

Смяхме се на шегата на Пърси и... е, схванахте ми идеята.

удар под кръста.
Sad

да, две безсмислени работи да кажа там, ама карай ;дд

When I'm 80 years old and sitting in my rocking chair, I'll be reading Harry Potter.
And my family will say to me, "After all this time?" And I will say,
"Always."
~Alan Rickman
Върнете се в началото
bufenceto
МнениеПуснато на: Чет Юли 08, 2010 7:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Префект
Префект

Местожителство: JellyBon Land :O)

Куиръл се оказа слуга (и може би приятел Wink ) на Волдемор

Някакси неволно се сетих за мюзикъла Laughing
Иначе по темата: Наистина хуморът е неизменна част от книгата, която иначе би се превърнала в абсолютна драма. Наистина непрекъснато умират хора/домашни духчета и подобни трагични неща. Но хуморът попритъпява ефекта, като например момента, в който Джордж се събужда, след като Снейп му откъсва ухото: "Кухо... Ей, аз съм Кухов Безухов, вдяваш ли?"

Show me your's, I'll show you mine...

Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема  Напишете отговор Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща Страница 4 от 5

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Template by Dustin Baccetti; Translation by: Boby Dimitrov